Bir lisedeki kadın adolesanların sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healthy lifestyle behaviors of female adolescents in a high school
  1. Tez No: 779688
  2. Yazar: SÜMEYYE KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir Lisedeki Kadın Adolesanların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Amaç: Bu araştırma bir lisedeki kadın adolesanların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini Erzurum ili, Yakutiye ilçesi, Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 150 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, öğrencilerin tümüne ulaşmak hedeflenmiş ve bu hedefe ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri, öğrencilerin kişisel özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve“Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında blgisayara aktarılmıştır. Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t-testi, çarpıklık ve basıklık katsayıları, tek yönlü varyans analizi, Welch ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, ölçek ve kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Kadın adolesanların sağlıklı yaşam biçimi davranışları toplam puan ortalaması 97.84±15.60 olarak bulunmuştur. Alt boyut puanları incelendiğinde; en düşük puanın (8.84±2.40) sağlık sorumluluğu; en yüksek puanın ise (15.07±2.84) kişiler arası ilişkiler buyutundan alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Healthy Lifestyle Behaviors of Female Adolescents in a High School Aim: This research was conducted to examine the healthy lifestyles of female adolescents in a high school. Material and Method: The universe of the descriptive research consisted of 150 students studying at Cumhuriyet Vocational and Technical Anatolian High School in Erzurum province, Yakutiye district. Sample selection was not made in the research, it was aimed to reach all of the students and this goal was achieved. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”, which includes the personal characteristics of the students, and the“Adolescent Lifestyle Scale”. The data were transferred to the computer in the SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data; arithmetic mean, standard deviation, t-test for independent groups, skewness and kurtosis coefficients, one-way analysis of variance, Welch ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Bonferroni tests were used. Ethics committee approval, scale and institutional permissions were obtained in order to conduct the research. Results: The mean total score of healthy lifestyle behaviors of female adolescents was found to be 97.84±15.60. When the sub-dimension scores are examined; health responsibility of the lowest score (8.84±2.40); the highest score (15.07±2.84) was obtained from the dimension of interpersonal relations.