Comparative study of thyroid hormones in type 1 and 2 of diabetes mellitus disease
Tip 1 ve tip 2 diyabet mellitus hastalığında tiroid hormonlarının karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 779693
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diabetes Mellitus (DM), artan kan şekeri seviyesi ile karakterize olan ve uzun süre göz, sinir, böbrek ve diğerleri gibi birçok vücut organında çeşitli hasarlara neden olabilen kronik metabolik bir hastalıktır. DM'nin yaygın olarak iki formu veya tipi vardır, tip 1 DM (jüvenil veya insüline bağımlı DM olarak da adlandırılır), pankreasın beta hücre hasarına bağlı olarak erken yaşta insülin sekresyonunun olmaması nedeniyle oluşur. Tip 2 DM (insülin bağımsız DM olarak da adlandırılır), 40 yaşından sonra vücut hücrelerinde insülin direncinin ortaya çıkması nedeniyle ortaya çıkar ve insülin salgılanması vücutta eksiklik statüsünden muzdarip olabilir.Tiroid fonksiyon testleri (TFT), iyi tiroid bezi fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan kan örneğinde birçok testtir, TFT, TSH, T3 ve T4 seviyelerini içerir. Boynun ön alt kısmında yer alan tiroid bezi hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan TSH tarafından tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarının üretilmesini sağlar. Metabolik düzenleme, enerji üretimi gibi vücuttaki çeşitli işlemlerden sorumlu tiroid fonksiyonu ve diğerleridir. Tiroid bozukluğu temel olarak hipertiroidi (belirti ve semptomları ile yüksek T3 ve T4 üretimi varsa) ve hipotiroidi (belirti ve semptomları ile düşük T3 ve T4 üretimi varsa) olarak sınıflandırılır. Bu çalışma 2022 yılının Nisan ve Eylül ayları arasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is chronic metabolic disorder that characterized by increased blood glucose level which can cause long time to various damage to the many body organs such as eyes, nerves, renal and others. DM has two commonly forms or types, type 1 DM (also called juvenile or insulin dependent DM) occur because absent of insulin secretion at early age due to beta cell damage of pancreas. While type 2 DM (also called insulin independent DM) occur because present of insulin resistance of body cells after 40 age, and insulin secretion can suffer of deficiency stat in body. Thyroid function tests (TFT) are a many tests in blood sample used to assessment the well thyroid gland functions, TFT include TSH, T3 and T4 levels. Thyroid gland located at lower-front part of neck regulated by TSH that secreted from anterior lob of pituitary gland, to product thyroxine (T4) and triiodothyronine (T3) hormones.The thyroid function responsible for various actions in body like metabolic regulation, energy production and others. Thyroid disorder mainly classify into hyperthyroidism (if occur high production of T3 and T4 with it's signs and symptoms) and hypothyroidism (if occur low production of T3 and T4 with it's signs and symptoms). This study was conducted between April and September of 2022.