11-12 yaş voleybolcularda ip atlama antrenmanlarının Eurofit test bataryası üzerine etkisi
The effect of jumping rope training on the Eurofit test battery in volleyballers aged 11-12
  1. Tez No: 779694
  2. Yazar: SERKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada 11-12 yaş voleybolcularda ip atlama antrenmanlarının eurofit test bataryası üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın modeli deneysel olarak tasarlanmıştır. Bağımsız eş zamanlı kontrollü çalışmalar yapılan araştırmanın çalışma grubunda 16 kişi ip atlama grubundan (11 ± 0,48 yaş; 143 ± 6,82 cm; 34 ± 7,41 kg) ve 14 kişi kontrol grubundan (11 ± 0,44 yaş; 144 ± 6,47 cm; 39 ± 7,60 kg) olmak üzere toplam 30 kız voleybolcu yer almaktadır. Normal dağılım göstermediği durumlarda parametrik olmayan Friedman ANOVA testi yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılaşmanın değerlendirilmesinde Wilcoxon işaret testi kullanılmıştır. Tüm hesaplamalarda anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda zaman ve zaman*müdahale etkilerini belirlemek için tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde; kontrol ve ip atlama gruplarında zamana göre katılımcıların deri kıvrım kalınlığı, flamingo denge testi, el dinamometresi testi, mekik testi, bükülü kol barfiks testi, 10x5 m mekik koşusu testi istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmamaktadır (p > 0,05). Kontrol ve ip atlama gruplarında zamana göre ip atlama grubu lehine disklere dokunuş testi değerlerinin farklılaştığı belirlenirken (p = 0,008; değişim oranı % 23,34); otur-eriş testi ve durarak uzun atlama test değerlerinin kontrol grubu lehine fazla geliştiği (p = 0,047; değişim oranı % 10,85) sonucu belirlenmiştir. Bu durumda ip atlatma testlerinin 11-12 yaş voleybolcularda sadece disklere dokunuş testleri sonuçlarını geliştirdiği görülmüş, diğer testler üzerinde istatistiksel anlamlı bir etki tespit edilememiştir. Bu nedenden ötürü, 11-12 yaş grubundaki voleybolcuların Eurofit test bataryası parametrelilerini geliştirmek için ip atlamadan farklı antrenmanlara ihtiyacı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of jump rope training on the eurofit test battery in volleyball players aged 11-12. For this purpose, the model of the research was designed experimentally. In the study group, in which independent simultaneous controlled studies were conducted, 16 people were from the jump rope group (11 ± 0,48 year; 143 ± 6,82 cm; 34 ± 7,41 kg) and 14 people from the control group (11 ± 0,44 year; 144 ± 6,47 cm; 39 ± 7,60 kg) in total 30 female volleyball players. In the research, the Shapiro Wilk test was performed using the SPSS 22.0 program. Two-way analysis of variance was performed according to the normal distribution of the data. In cases where it did not show normal distribution, non-parametric Friedman ANOVA test was performed. Wilcoxon sign test was used to evaluate the differentiation between groups. The significance level was determined as 0.05 in all calculations. As a result of the analyzes made; In the control and jump rope groups, there was no statistically significant difference in the skinfold thickness, flamingo balance test, hand dynamometer test, shuttle test, bent arm pull-up test, 10x5 m shuttle run test (p > 0.05). In the control and jump rope groups, it was determined that the touch test values of the discs differed in favor of the jump rope group according to time (p = 0.008; the rate of change was 23.34%); It was determined that the sit-reach test and standing long jump test values developed more in favor of the control group (p = 0.047; rate of change 10.85%). In this case, it was observed that the jump rope tests improved the results of touching the discs in volleyball players aged 11-12, and no statistically significant effect was found on other tests.