Tuz Gölü bölgesi yeraltı yoğunluk dağılımının ters çözümleme tekniği ile belirlenmesi
Determination of underground density distribution of Salt Lake area with inversion analytical method
  1. Tez No: 77972
  2. Yazar: AYSEL ŞEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZ TUZ GÖLÜ BÖLGESİ YERALTI YOĞUNLUK DAĞILIMININ TERS ÇÖZÜMLEME TEKNİĞİ İLE BELİRLENMESİ Gravite yönteminde, yeryüzünde ölçülen ve gerekli düzeltmeler uygulandıktan sonra elde edilen Bouguer anomalisini en iyi şekilde açıklayacak yeraltı model geometrisi araştırıl maktadır. Bu çalışmada, gravite araştırma yöntemlerinden bazıları incelenmeye çalışılmıştır. Bunlardan en çok kullanılanları düz ve ters çözümleme yöntemleridir, önce yöntemlerin genel ve burada kullanılan teorileri verilmiştir. Sonra kuramsal ve gerçek arazi verilerine uygulanarak elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Daha sonra kullanılan ters çözümleme tekniğinin gerçek arazi verisine uygulanmadan önce yapay iki model üzerindeki sonuçları araştırılmıştır. Burada, düz ve ters çözümleme teknikleri kullanılarak Tuz gölü yeraltı yoğunluk dağılımının belirlenmesine çalışılmıştır. Tuz gölü yaklaşık ortada kalmak üzere genel trende dik olacak şekilde kuzeydoğu-güneybatı yönlü 4 tane doğrultu incelenmiştir. Düz ve ters çözümleme tekniklerinde, yeraltı model geometrisini oluşturan fld boyutlu gelişigüzel şekle sahip kütleler, düşey kesiti çokgen olan yapılarla tanımlanmış ve Tahvani modellemesi esasına dayanan teoriyle kuramsal gravite anomalileri hesaplanmıştır. Düz çözümleme ile hesaplanan anomaliler gözlemsel anomalilerle karşılaştırıldığında, iki anomali arasında, uyumsuzluklar gözlenmiştir. Bu uyumsuzlukları ortadan kaldıracak en uygun yoğunluk dağılımları ters çözümleme tekniği ile belirlenmiştir. Ters çözümleme tekniğinde enküçük kareler yöntemi ile doğrudan gözlemsel anomali ve yeraltı model geometrisi kullanılarak yoğunluk dağılımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF UNDERGROUND DENSITY DISTRIBUTION OF SALT LAKE AREA WITH INVERSION ANALYTICAL METHOD In the gravity method are searched the best underground model geometry that explains the Bouguer anomaly, which obtains after surface measurements and applying to them necessary corrections. In this study, some of investigation methods of the gravity were investigated. Forward and inversion analytical methods are the most used methods among them. Presented methods in this study were given first general manner and then with theoretical manner used in. These methods were applied for theoretical and real field data, and obtained results were examined. Finally, before applying to used inversion analytical technique for real field data set, its solutions were tested in two artificial models. Underground density distribution of the Salt Lake region were tried to obtain from forward and inversion analysis techniques. The Salt Lake remain near center, 4 profiles of northeast-southwest, that are perpendicular to general trend, were studied. In forward and inversion analysis techniques, vertical sections of two dimensional random shaped masses, which forms underground model geometry, were identified as polygon and their theoretical gravity anomalies were calculated based on Talwani model When the calculated anomalies from forward analytical techniques are compared to observed anomalies, inconsistency were observed. The most consistent density distributions resolve for inconsistencies were determined by using inversion method. In the inversion analytical technique, density distributions were determined using least square methods to direct observed anomaly and underground model geometry.