Sol-gel yöntemi ile hazırlanan katkılı V205 filmlerinin optik özelliklerinin incelenmesi
Optical properties of sol-gel deposited binary V205/Ti02 films
  1. Tez No: 77973
  2. Yazar: SAWSAN A.AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
V oz Sol-Gel Sentezi ile Hazırlanan Ti Katkılı V205 Filmlerinin Optik Özelliklerinin Belirlenmesi ^ V2O5 filmleri değişik konsantrasyonlardaki Ti02 ile katkılanarak sol-gel prosesi ile hazırlandı ve optik özellikleri saptandı. Başlangıç kimyasal maddesi olarak titanyum etoksit, Ti (002^)4 ve vanadium isopropoksit, V(OC3H7)3 kullanıldı. TİO2 katkılanmış V2O5 filmlerinin optik ve elektrokimyasal özellikleri 0.5 M LİCIO4/ propilen karbonat solüsyonu içinde test edildi. Filmler X- ışını difraksiyonu (XRD), X-ışım fotoelektron spektroskopisi (XPS), atomik kuvvet mikroskopisi (AFM), Fourier transform kırmızı ötesi spektroskopisi (FTIR), UV-Vis NIR spektrofotometresi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edildi. XRD çalışmaları tüm Ti: V2O5 filmlerinin amorf yapıda olduğunu gösterdi. % 5 (mol) kadar Ti eklenmesiyle renklenme verimliliğinde önemli bir artış ve elektrokromik soğurulmasında gelişme bulundu. TİO2 katkısı % 5 (mol) 'dan daha az ise saf V2O5 filmlerine göre elektrokimyasal tepkisinin arttığı daha az güç tüketildiği bulundu.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT: OPTICAL PROPERTIES OF SOL-GEL DEPOSITED BINARY V205/Ti02 FILMS Vanadium pentoxide, V2O5 films with various amounts of TİO2 additions were prepared by sol-gel process using V (OC3H7)3 and Ti(OC2H5)4 as precursors. The optical and electrochemical properties of binary TİO2-V2O5 film were tested in 0.5 M LiClCVpropylene carbonate solution. The films were characterized by X-Ray diffraction (XRD), X-Ray photoelectron spectroscopy (XPS), Atomic Force Microscopy (AFM), Fourier transform infared spectroscopy (FTIR), UV-Vis NIR spectrophotometer and scanning electron microscopy (SEM). XRD Studies showed that all TİO2/V2O5 films were amorphous. It was found that additions of Ti as small as % 5 significantly increased the amount of coloration and improved electrochromic (EC) absorption. TİO2 additions smaller than % 5 (mol) were found to increase response times and consumes less power them pure V2O5 films.