Hipotiroidisi olan premenapozal kadınlarda levotiroksin tedavisinin kemik mineral yoğunluğu etkisi
The effect of levothyroxine treatment on bone mineral density in premenopausal women with hypothyroidism
- Tez No: 779729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ERDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada hipotiroidi nedeniyle levotiroksin tedavisi alan premenapozal kadınların Dual enerjili X-ray absorbsiometre (DEXA) kullanılarak kemik mineral yoğunluklarının (KMY) analizi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma Kafkas Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine başvuran 67 hastanın biyodemografik özellikleri, kan biyokimyası, tiroid peroksidaz, tiroglobulin antikorları ve parathormon gibi hormon düzeyleri belirlenerek yapıldı. Levotiroksin dozu < 100 µg, ≥100 µg olarak ikiye, kullanım süreleri ise 2-4 yıl, 5-9 yıl, ≥10 yıl olarak üçe bölündü. Lomber vertebra 1-4 (L1-4) ve femur boynunun (FB) Z skorları ile KMY'i ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to analyze using Dual energy X-ray absorptiometer (DEXA) the bone mineral densities (BMD) of premenopausal women who were treated with levothyroxine for hypothyroidism. Materials and Methods: In this cross-sectional study, biodemographic characteristics, blood biochemistry, thyroid peroxidase, thyroglobulin antibodies and hormone levels such as parathormone were determined in 67 patients followed in the Internal Medicine Clinic of Kafkas University Hospital. The levothyroxine dose was divided into two as