Mobil haritalama yöntemlerinin farklı yerlerde uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar
Applications of mobile mapping methods in different places and problems encountered
  1. Tez No: 779730
  2. Yazar: ATİLLA KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde bilgiye hızlı ulaşmak gerklidir. Mobil Lazer tarama 2000'li yıllarda kulanıma başlanmış son yıllardada Giyilebilir Mobil LİDAR (GML) kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada GML'ın kullanım alanları araştırımıştır. Çalışmalarda GML'ın taşıtlarla girilemeyen ve sadece bir insanın yüreyerek geçebildiği alanlarda lazer tarama yapmak için ideal bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Mobil tarama ile herhangi bir yerde GPS bağlantısı olmadanda çalışma imkanı vermesi bu sistemin üstün tarafıdır. Sistemin zayıf yanı yer kontrol noktası (YKN) olmadan yapılan 10 dakikalık ve daha uzun yürüyüşlerde konum hatasının 20-50 cm'ye kadar ulaşması olabilir. Çalışmamızda YKN kullanılarak sistemin güvenilir sonuçlar verdiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is necessary to access information quickly. Mobile Laser scanning started to be used in the 2000s, and in recent years, Wearable Mobile LIDAR has been used. In this study, the usage areas of Wearable Mobile LIDAR were investigated. In the studies, it has been determined that the Wearable Mobile LIDAR is an ideal method for laser scanning in areas that cannot be entered by vehicles and where only one person can pass by walking. The superior side of this system is that it provides the opportunity to work anywhere without a GPS connection with mobile scanning. The weak side of the system may be that the position error can reach up to 20-50 cm in 10-minute or longer walks without a ground control point (GCP). In our study, it was confirmed that the system gave reliable results by using GCP.