Sağlık eğitimi veren bir üniversitede okuyan öğrencilerin afet bilinci ve temel ilk yardım düzeylerinin değerlendirilmesi: Bir Vakıf Üniversitesi örneği
Evaluation of disaster awareness and basic first aid levels of students reading at a health education university: A foundation university example
- Tez No: 779736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DOĞAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu çalışmada sağlık eğitimi veren bir üniversitenin sağlık bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeyleri ile afet bilinç düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içinde Bezmialem Vakıf Üniversitesinin Tıp Fakültesi ile Sağlık Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 233 kadın ve 73 erkek olmak üzere toplam 306 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin ilkyardım bilgi düzeyleri ile temel afet bilinçlerinin belirlenmesinde“İlkyardım ve Temel Afet Bilinci Belirleme Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %9,7'si 18 yaşında, %28,2'si 19 yaşında, %42,7'si 20 yaşında, %10,4'ü 21 yaşında, %9,1'i 21+ yaşında, %35,3'ü 1.sınıf öğrencisi, %55,7'si 2.sınıf öğrencisi, %4,2'si 3.sınıf öğrencisi, %4,9'u 4.sınıf öğrencisi olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonunda öğrencilerin ilk yardım bilgi düzeyinin orta seviyenin üzerinde olduğu, temel afet bilinç düzeyinin ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between first aid knowledge levels and disaster awareness levels of university students who study in the health departments of a university which provide health education. A total of 306 university students, including 233 women and 73 men, studying at Medical Faculty and Vocational Health School of Bezmialem Foundation University in the 2021-2022 academic years participated in the research. 'First Aid and Basic Disaster Consciousness Determination Questionnaire' was used to determine the first aid knowledge levels and basic disaster awareness of the students participating in the research. In the analysis of the obtained data, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program. Findings: 9.7% of the students participating in the research are 18 years old, 28.2% are 19 years old, 42.7% are 20 years old, 10.4% are 21 years old, 9.1% are 21+ years old, % It was found that 35.3% were first-year students, 55.7% were second-year students, 4.2% were third-year students, and 4.9% were fourth-year students. At the end of the study, it was determined that the first aid knowledge level of the students was above the medium level and the basic disaster awareness level was high.