Son kullanıcılarda siber güvenlik farkındalığı
Cyber security awareness in end users
- Tez No: 779747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber kamu kurumlarında yapılan işlemler dijital kanallar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Kamu kurumlarından veri çalmak, değiştirmek veya silmek isteyen art niyetli kullanıcıların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple dijital sistemler üzerinden işlem yapan kamu personelinin, siber güvenlik farkındalık seviyelerinin yüksek olması zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada kamuda görev yapan kişilerin siber güvenlik farkındalıklarının ölçülmesi ve arttırılması amaçlanmaktadır. Araştırma Sivas il merkezinde yapılmış olup, çalışmaya Sivas il merkezindeki Sivas Valiliği bağlısı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 355 personel katılmıştır. Kamu personellerinin mevcut siber güvenlik farkındalık seviyelerini ölçmek ve arttırmak maksadıyla katılımcılara, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanmış siber güvenlik farkındalık ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sonuçları incelenerek kamu personellerinin siber güvenlik alanında eksik olduğu konular tespit edilerek eğitim programı hazırlanmıştır. Hazırlanan eğitim programı yüz yüze icra edilmiş olup, eğitim sonrasında hazırlanan siber güvenlik farkındalık ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırma sonunda kamu personelinin siber güvenlik farkındalık seviyelerinin arttığı ve ön test ile son test sonuçları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, transactions in public institutions are carried out through digital channels. The number of malicious users who want to steal, change or delete data from public institutions is increasing day by day. For this reason, it has become a necessity for public personnel who operate on digital systems to have a high level of cyber security awareness. In this study, it is aimed to measure and increase the cyber security awareness of people working in the public sector. The research was carried out in Sivas city center and 355 personnel working in public institutions and organizations affiliated to Sivas Governorship in Sivas city center participated in the study. In order to measure and increase the current cyber security awareness levels of public personnel, a cyber security awareness scale prepared by the researcher by scanning the literature was applied to the participants. By examining the results of the scale, the issues that the public personnel lack in the field of cyber security were determined and a training program was prepared. The prepared training program was conducted face to face, and the cyber security awareness scale prepared after the training was applied again. At the end of the research, it was determined that the cyber security awareness levels of public personnel increased and there was a significant difference between the pre-test and post-test results.