Study of thyroid hormones effect on biochemical parameters of liver function in Iraqi patients
Iraklı hastalarda tiroid hormonlarının karaciğer fonksiyonunun biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 779748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ KAMAÇ, PROF. DR. ABDULNASSER MOHAMMED ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Iraklı erkek hastalarda tiroid hormonlarının karaciğer fonksiyonunun bazı biyokimyasal testleri üzerindeki etkisini ve aralarındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Kontrollü bir çalışma, hastalardan ve kontrollerden 135 örnek, grup B, karaciğer bozukluğu olan 45 hasta, grup C: tiroid bozukluğu olan 45 hasta ve grup A: 45 sağlıklı kişiden (kontrol grubu olarak) alınmıştır. Çalışma, karaciğer hastalığı olan hastaların yanı sıra tiroid bezinin işlevlerinde anormalliklerden muzdarip hastalar için istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna varmıştır. Triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4)'ün karaciğer enzimleri üzerinde önemli ve küçük etkileri olduğu ve karaciğer hastalığı olan hastalarda bunların seviyeleri sadece çok az etkilendiği bulunmuştur. TSB seviyeleri ayrıca karaciğer enzimlerindeki kusurlardan da etkilenmektedir. Alkalin fosfataz ve albümin seviyeleri, çalışmamızın sonuçları içinde istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda serum protein seviyelerinde önemli bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to study the effect of thyroid hormones on some biochemical tests of liver function in Iraqi male patients and to study the relationship between them. A controlled study included 135 samples from patients and controls, group B, 45 patients with liver disorder, group C: 45 patients with a thyroid disorder, and group A: 45 healthy people (as the controls group). The study concluded that there were significant statistically significant differences for patients with liver disease, as well as for patients who suffer from abnormalities in the functions of the thyroid gland. Triiodothyronine (T3) and thyroxine (T4) have been found to have significant and minor effects on liver enzymes, with their levels only slightly affected in patients with liver disease. Total serum bilirubin (TSB) levels are also affected by defects in liver enzymes. Alkaline phosphatase and albumin levels indicate statistical significance within the results of our study. Serum protein levels had no significant changes in our study.