Siber güvenlik farkındalığı için yetenek tabanlı dinamik model
Capability based dynamic model for cyber security awareness
- Tez No: 449489
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde bilgi güvenliğine yönelik olarak teknolojik, yasal ve organizasyonel seviyelerde sağlanan gelişmeler insan etkisini çok daha kritik hale getirmiş ve insan faktörünün daha çok sorgulanmasına sebep olmuştur. İnsan faktörüne ilişkin konuların başında ise farkındalık gelmektedir. Siber güvenlik farkındalığı olmayan ya da yetersiz olan kişiler veya son kullanıcılar üzerinden sistem ve cihazlara rahatlıkla ve çok düşük maliyetlerle erişilebilmektedir. Etkin bir bilgi güvenliğinden bahsedebilmek için farkındalık bir çözüm değil bir problem olarak tanımlanmaktadır.“Ölçemediğinizi yönetemezsiniz!”bakış açısından hareketle bilgi güvenliği probleminin ancak bilgi güvenliği farkındalık yeterlilik seviyesinin ölçülmesi ve elde edilen sonuç doğrultusunda farkındalık seviyesinin etkin bir şekilde arttırılması ile giderilebileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada farkındalık yeterlilik seviyesinin ölçülmesine yönelik ilk kez yetenek tabanlı dinamik bir model geliştirilmiş, ortaya konulan modelin başarım ölçütleri belirlenmiş, modelin doğrulanması için durum değerlendirmeleri yapılmış ve siber saldırılara karşı farkındalığın etkin bir şekilde arttırılabilmesi için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak, geliştirilen modelin siber güvenlik farkındalığının arttırılmasına olumlu katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technological, legal and organizational improvements oriented towards to information security have made human factor much more crucial and so human factor started to be questioned more than ever. The most important topic about human factor is awareness. Attackers can access systems, or devices and media easily and with lower cost and the help of lack of people's awareness or deficiency in awareness. To provide effective information security, awareness must be defined as a problem, not a solution. To solve this problem“If it can not be measured, it can not be managed!”point of view must be the starting point. Information security problem can be solved if security awareness level can be measured accurately and raising the awareness level according to the measurements. In this study a new model was proposed for the first time to measure information security awareness level. This model, is also the first capability based model in the literature with its success criteria. It is concluded that the suggestions and models proposed in this thesis might help to measure and help to raise cyber security awareness effectively and efficiently.