Çamlıca kulesi elektromanyetik alan ölçümü iş güvenliği uygulamaları
Çamlica tower electromagnetic field measurement work safety applications
- Tez No: 779770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Radyo-Televizyon, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektromanyetik alan ile olarak ulusal ve uluslararası kaynaklar, makaleler, daha önce yapılmış tezler incelendi. Elektromanyetik alan ölçümüyle ilgili uzmanlığın ve yetkinliğin sağlanabilmesi adına Türkiye'nin yetkili kuruluşu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 2021 yılında açmış olduğu Elektromanyetik Alan Ölçüm Sertifikası programına başvuru yapıldı. Çevrimiçi ve örgün eğitimler, yazılı, sözlü ve uygulama sınavları başarıyla tamamlanarak Elektromanyetik Alan Ölçüm Sertifikası ile yetki alındı. Çamlıca Kulesi üzerine yapılan elektromanyetik alan ölçümleriyle bilgi almak, yerinde ölçümler gerçekleştirebilmek adına ilgili Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Kule Anonim Şirketi ile yazışmalara ve görüşmelere başladım. Yapmış olduğum çalışmalar, almış olduğum sertifika ve birtakım incelemelerin ardından kendi ölçümlerimi gerçekleştirdim. Ayrıca kurumun İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanınca yaptırılan ölçümlere de ulaşıldı. Aynı zamanda yine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından e-Devlet uygulaması üzerinden halka açık bir şekilde paylaşılan veriler incelendi. Bu bilgiler ve belgeler ışığında tez araştırması nihayete erdirildi.
Özet (Çeviri)
With the electromagnetic field, national and international sources, articles, previously made theses were examined. In order to provide expertise and competence in electromagnetic field measurement, an application was made to the Electromagnetic Field Measurement Certificate program opened in 2021 by Turkey's authorized institution, Information Technologies and Communications Authority. Online and formal trainings, written, oral and practical exams were successfully completed and authorization was obtained with the Electromagnetic Field Measurement Certificate. I started correspondence and negotiations with the Post and Telegraph Organization Kule Anonim Şirketi, which is affiliated to the Ministry of Transport and Infrastructure of the Republic of Turkey, in order to obtain information with electromagnetic field measurements made on the Camlıca Tower and to carry out on-site measurements. After the studies I have done, the certificate I have received and some examinations, I have carried out my own measurements. In addition, the measurements made by the Occupational Health and Safety Department of the institution were also reached. At the same time, the data shared publicly via the e-Government application by the Information Technologies and Communications Authority was examined. In the light of this information and documents, the thesis research was concluded.