Dolgu altındaki yumuşak zeminlerde stabilite ve deformasyon problemlerinin incelenmesi
Investigation of stability and deformation problems in soft clays beneath embankments
- Tez No: 77980
- Danışmanlar: PROF. DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET DOLGU ALTINDAKİ YUMUŞAK ZEMİNLERDE STABDLITE VE DEFORMASYON PROBLEMLERİNİN İNCELENMESİ Yumuşak zeminler üzerine dolgu inşaatı, öteden beri karşımıza çözülmesi gereken problemler çıkarmaktadır. Bunlardan en önemlisi dolgu altındaki kayma mukavemeti düşük, kolay deforme olabilen temel zemininin dolgudan dolayı oluşan büyük yüklere karşı koyabilmesidir. Zeminin başlangıçta sahip olduğu kayma mukavemetine dayanarak yapılan hesaplamalarla büyük dolgu yükünün taşınabilmesi ve stabilitenin sağlanması mümkün olmamaktadır. Bu tür yapılarda kayma göçmesinin oluşması pratikte sıklıkla karşılaşılan bu dunundur. Göçmenin büyük deformasyonlar allında meydana gelmesi, yumuşak zemin davranışını takip edebilmek ihtiyacım ortaya çıkarmıştır. Bu da giderek artan bir şekilde kullanılan aletsel gözlemlemeyi ve bunu doğru bir şekilde yorumlayabilmeyi gerektirmektedir. Bu çalışmada İngiltere'de bir master tezi haline getirilmiş olan Stanstead Abbots dolgusuna ait arazi ölçüm dataları kullanılmıştır. Dolgu altındaki zemindeki düşey deplasmanlar ekstansometreler yatay deplasmanlar ise inklinometrelerle ölçülerek grafik hale getirilmiştir. Farklı tarihler ve farklı derinliklerde alman ekstansometre ve inklinometre dataları grafiklerden okunup nümerik hale çevrildi. Bu aşamada dolgunun yapımına başlandığı günden itibaren sekiz farklı tarih tespit edildi. Bu tarihlerin tespit edilmesinde yüklemenin başlangıç, bitiş ve dinlenme süreleri gözönünde bulundurulurken aynı zamanda aletlerin en fazla ortak olarak okuma aldıkları günler seçilmeye çalışıldı. Bu şekilde dolgu yapım ve dinlenme süreçleri boyunca oluşan deformasyonlar takip edildi. inklinometre ve ekstansometrelerin okumalarının alındığı tarihler çoğu zaman aynı güne denk getirilmeye çalışıldıysa da bunun gerçekleşmediği durumlarda en yalan okuma alınantarihlere göre ara değerler hesaplandı. Bu sayede dolgunun altında oluşturulan ağın her düğüm noktasında sekiz farklı gün için ekstansometre ve inklinometre değerleri elde edilerek data kullanılmaya hazır hale getirildi. Dolgu altodaki zeminde meydana gelen yatay ve düşey deplasmanlar (Ek I ve Ek J) dolgu simetri ekseninden uzaklığa bağlı olarak Ek B ve Ek D'de gösterildiği gibi grafikler ve tablolar halinde düzenlendi. Dolgu altodaki zemindeki yatay ve düşey deplasmanlar kullanılarak elemanlar için bulunan yatay, düşey ve kayma birim deformasyon değerleri (Ek L) düğüm noktalarında tanımlandı. Bu işlem her farklı gün için yapıldı. Daha sonra bu değerlerden yararlanılarak düğüm noktalarının oluşturduğu her eleman için her farklı güne ait deformasyon durumunu gösteren Mohr deformasyon daireleri çizildi (Ek E) ve Mohr daireleri kullanılarak her eleman için kayma düzlemleri ve genişleme açılan elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION OF STABILITY AND DEFORMATION PROBLEMS IN SOFT CLAYS BENEATH EMBANKMENTS Embankment construction on soft clays present numerous problems. Soft clays have low shear strength and high deformation capacity. This results in problems related both to bearing capacity and stability. In order to prevent a bearing capacity or slope failure, in addition to taking care against excessive stress conditions, deformations should also be observed and evaluated. In order to follow soft clay behaviour, field instrumentation and monitoring techniques are faciliated. The field instrumentation data used in this work is taken from a real field monitoring in the soft clay foundation beneath Stanstead embankment in England. Beneath the embankment vertical deformation are measured by extansometers and horizontal displacements by inclinometers and these are prepared in graphical form. Extensometer and inclinometer datas taken in diftrent dates and depth have been read from the graphics and prepared in to numerical form. At this stage 8 diftrent dates are determined starting from the beginning of the embankment construction. The criteria to adopt the dates is to choose the dates on which both inclinometer and extensometer records are taken. By this means deformations occured during loadind and at the rest period are followed. Thus at every nodal point in the mesh beneath the embankment data are prepared containing the horizontal and vertical displacement values for 8 diftrent days. Horizontal and vertical displacements beneath the embankment are drawn in graphical and table forms as shown in Appendix B and Appendix D. 76Vertical, horizontal and shear strains (Appendix L) which are calculated for the mesh elements beneath the embankment are defined for nodal points. This operation has been repeated for every difrrent date. It was continued by drawing the Mohr deformation circles (Appendix E) for each strain state at each nodal point and then deformation state is thus defined. 77