Deniz ticaretinde sıvı kimyasal yük taşımacılığı ve optimizasyonu
Transportation of liquid chemicals in sea trade and it's optimization
- Tez No: 77981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İşletme, Engineering Sciences, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
öz DENİZ TİCARETİNDE SIVI KİMYASAL YÜK TAŞIMACILIĞI VE OPTİMİZASYONU Bu çalışmada özel tip gemiler olan kimyasal tankerler incelenmiştir. Sıvı kimyasal madde yük pazarının oldukça hareketli olduğu anlatılmıştır. Dünyada ve ülkemizde kimyasal maddelerin taşınmasının sürekli arttığına değinilmiştir. Kimyasal yükler ve kimyasal yük operasyonları çok tehlikelidir. Kimyasal tanker personelinin eğitim eksikliği, bu gemilerin tehlikelere açık olmasının nedenlerinden biridir. Personel eğitimine katkıda bulunmak için gemilerin sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üç yıllık kimyasal tanker tecrübem ve kaynak taraması sonucu edindiğim, optimum kimyasal madde taşımacılığı için gerekli olan operasyon bilgileri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT TRANSPORTATION OF LIQUID CHEMICALS IN SEA TRADE AND ITS OPTIMIZATION.,-..- The chemical tankers has been investigated as special type vessels in this study. It has been told that the chemical cargo market is very active and the carriage of the chemical metarials are continiously increasing in the world and in our country. The chemical cargoes and chemical cargo operations are very dangerous. The crew who work on chemical tankers are not well enough aducated. That's why the chemical tankers are very dangerous. In this study some information has been given about the chemical tanker's system to support the education of the crew. According to my three years chemical tanker experience and the research of the sources, necessary operation information has been given for having optimum chemical transportation.