Kayseri ili Yahyalı yöresi ormanlarında zarar yapan Scolytınae (Coleoptera: Curculıonıdae) türleri
Scolytinae species (Coleoptera: Curculionidae) damaging on forest in Kayseri -Yahyali
  1. Tez No: 779806
  2. Yazar: İLKAY HAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma Kayseri ilinde Yahyalı yöresi ormanlarında zarar yapan kabuk böceklerini tespit etmek amacıyla 2021 yılında yapılmıştır. Kayseri- Yahyalı yöresi ormanlarında kurumaların görüldüğü alanlarda deneme sahaları belirlenerek, buralara tuzak ağaçları ve feromon tuzakları konulmuştur. Deneme sahalarına yerleştirilen tuzak ağaçları ve feromon tuzakları belirli peryotlarla kontrol edilmiş ve incelemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu elde edilen türlerin tespit edildikleri lokaliteye ait bilgiler kayıt edilmiştir. Çalışma neticesinde 5 adet kabuk böceği türü tespit edilmiştir. Bunlar sırasıyla; Tomicus minor (Hartig 1834), Ips sexdentatus (Borner 1776), Orthotomicus erosus (Wollaston 1857), Tomicus destruens (Wollaston 1865), Tomicus piniperda' tir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2021 to detect the bark beetles that cause damage in the forests of Yahyalı region in Kayseri province. In the Yahyalı Forest, pheromone traps and trap trees were placed in the trial areas where drying was observed. The pheromone traps and trap trees in the trial areas were checked and observed at regular periods. The information of the locality of the samples obtained during the researches was recorded. At the end of the study, 5 bark beetle species were identified. These are respectively; Tomicus minor (Hartig 1834), Ips sexdentatus (Borner 1776), Orthotomicus erosus (Wollaston 1857), Tomicus destruens (Wollaston 1865), Tomicus piniperda.