COVID-19 tanılı hastalarda yatakbaşı ultrasononografi (pocus) ile saptanan derin ven trombozu (DVT) insidansı
Incidence of deep vein thrombosis (DVT) detected by bedboard ultrasononography (pocus) in patients diagnosed with COVID-19
- Tez No: 779811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasındaki amacımız, Acil Servis'e başvurusunda COVID- 19 hastalığı tanısı alan hastalara artan VTE riskinden dolayı non-invaziv bir yöntem olan ve yatak başında hızlıca uygulanabilen alt ekstremiteye yönelik iki nokta kompresyon ultrasonografisi ile DVT insidansını saptamak ve Modified Erly Warning Score (MEWS) Kullanarak hastaların progrnozunu öngörmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onayı alındıktan sonra Ocak 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında Acil Servis'e başvuran COVID-19 tanısı alan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların demografik bilgileri, komorbid hastalıkları, vital bulguları, hesaplanan MEWS puanları, Acil Servis'te aldıkları solunum destek tedavisi, hastaların Acil Servis'ten sonlanımları ve hastane içi mortalitesi Çalışma Formu'na kaydedildi. Hastalara en az 3 yıllık USG deneyimine sahip Acil Servis Hekimi tarafından DVT insidansını saptamak amacıyla her iki alt ekstremiteye 2 nokta kompresyon USG uygulandı ve çalışma formuna not edildi. Bulgular: Çalışmaya 312 hasta dahil edildi. Hastaların hastaların %59,6 (n=186)'sı erkek, %40,4 (n=126)'ü kadındı. Hastaların yaş ortalaması 56,617,6 olarak hesaplandı. Çalışma hastalarının MEWS triyaj puanları, 0 puan %16,3 (n=51), 1 puan %26,6 (n=83), 2 puan %31,1 (n=97), 3 puan %17 (n=53), 4 puan % 6,4 (n=20), ve 5 puan %2,6 (n=8) olarak tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların alt ekstremite DVT sıklığı %10,9 (n= 34) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this thesis study is to determine the incidence of DVT with two-point compression ultrasonography for the lower extremity, which is a non- invasive method and can be applied quickly at the bedside, in patients diagnosed with COVID-19 disease at the time of admission to the Emergency Department, and to determine the incidence of DVT and the Modified Erly Warning Score (MEWS) to predict the prognosis of patients. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively on patients diagnosed with COVID-19 who applied to the Emergency Service between January 2022 and June 2022, after obtaining the approval of the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee. Demographic information of the patients, comorbid diseases, vital signs, calculated MEWS scores, respiratory support treatment received in the Emergency Service, outcomes of the patients in the Emergency Service and in-hospital mortality were recorded in the Study Form. In order to determine the incidence of DVT, 2-point compression USG was applied to both lower extremities by an Emergency Department Physician with at least 3 years of USG experience and noted in the study form. Results: 312 patients were included in the study. Of the patients, %59,6 (n=186) were male and %40.4 (n=126) were female. The mean age of the patients was calculated as 56.617.6. MEWS triage scores of study patients, 0 points %16,3 (n=51), 1 point %26,6 (n=83), 2 points %31,1 (n=97), 3 points %17 (n=53), 4 points %6,4 (n=20), and 5 points %2,6 (n=8). The frequency of lower extremity DVT in the patients included in the study was found to be %10,9 (n= 34).