16-36 ay arası çocuklarda ekran maruziyetinin dil ve konuşma gelişimi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of screen exposure on language and speech development in children between 16-36 months
- Tez No: 779810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Dijital ekran kullanımı, teknolojinin ilerlemesi ile hızla artmaktadır ve dijital ekran doğumdan itibaren çocukların da hayatının bir parçası haline gelmektedir. Çocuklarda dijital ekran maruziyetinin kısa ve uzun vadeli etkileri konusunda birçok araştırma yapılmaya devam etmektedir. Çalışmamızda, 16-36 ay arası çocuklarda dijital ekran maruziyetinin dil ve konuşma gelişimi üzerindeki etkisinin sosyodemografik veriler ve Türkçe İletişim Gelişimi Envanteri-II (TİGE-II) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında yürütülen tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evreni 2 aylık periyotta Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine başvuran ve Genel Pediatri Servislerinde yatan 200 hastadan, 16-36 ay aralığında olup dil ve konuşma gelişimini etkileyecek herhangi bir hastalığı olmayan hastalardan oluşmaktadır. Çalışma için örneklem büyüklüğü; referans makaleden yola çıkılarak, 0.05 yanılgı, 0.95 güven aralığında güç analizi ile 90 hasta olarak hesaplanmıştır. Örneklem seçiminde basit rastgele örneklem seçim yöntemi kullanıldı. Çalışma için etik kurul izni ve idari izinleri alındı. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Genel Çocuk Servislerinde yatan, 16-36 ay yaş aralığında olup dil ve konuşma gelişimini etkileyecek herhangi bir hastalığı olmayan çocuklardan, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayanların anne veya babalarından tarafımızca oluşturulan toplam 25 sorudan oluşan Sosyodemografik Veri Formu ve 2 ana bölüm ,9 alt bölümden oluşan Türkçe İletişim Gelişimi Envanteri-II' yi doldurmaları istendi. Çalışma anketi ve TİGE-II, tarafımızca katılımcılarla yüz yüze dolduruldu. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine ve çeşitli değişkenlerine dair tanımlayıcı veriler frekans (N ve %) tabloları şeklinde verilmiştir. Sürekli değişkenler ise Ort. ±SS şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The use of digital screens is increasing rapidly with the advancement of technology and the digital screen becomes a part of children's lives from birth. Much research continues to be conducted on the short- and long-term effects of digital screen exposure in children. In our study, it was aimed to evaluate the effect of digital screen exposure on language and speech development in children aged 16-36 months with sociodemographic data and Turkish Communication Development Inventory- II (TIGE-II). MATERIALS AND METHODS: Our study is a descriptive cross-sectional study conducted between October and December 2022. The population of the study consisted of 200 patients who applied to the Pediatrics Clinic in a 2-month period and were hospitalized in the General Pediatric Services, and patients aged 16-36 months who did not have any disease that would affect language and speech development. Sample size for the study; Based on the reference article, it was calculated as 90 patients by power analysis at 0.05 error, 0.95 confidence interval. Simple random sampling method was used. All children who were eligible for the study were included in the study after obtaining consent from their parents. Ethics committee permission and administrative permissions were obtained for the study. Parents of children aged 16-36 months who are hospitalized in Istanbul Basaksehir Cam and Sakura City Hospital Child Health and Diseases Clinic General Child Services and do not have any disease that may affect language and speech development Sociodemographic Data Form consisting of 25 questions in total and Turkish Communication Development Inventory-II consisting of 2 main sections and 9 subsections they were asked to fill in. The study questionnaire and TIGE-II were filled in face to face by the participants. SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) package program was used for data analysis in the study. Descriptive data on the sociodemographic information and various variables of the participants are given in the form of frequency (N and %) tables. Continuous variables are given as mean + standard deviation.