Yönetici desteğinin çalışanların örgütsel bağlılıklarına ve iş performanslarına etkileri
The effect of supervisor support on employee organizational commitment and work performance
- Tez No: 779826
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde, yöneticinin örgüt içerisinde üretim gibi birçok süreçte aktif rol oynamasının yanı sıra iş görenlerin de efektif ve katılımcı bir şekilde yönetim süreçlerine dahil olması daha bütüncül bir yönetim anlayışının varlığından söz etmeyi mümkün kılmıştır. Böylesi bir yönetim anlayışı çerçevesinde, yöneticilerin çalışanlara verdiği desteğin, çalışanların iş davranışları üzerindeki etkisi de oldukça önemlidir. Söz konusu bu desteğin, çalışanların örgüte bağlılık ve iş performanslarını da arttıracağı beklentisi ise, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini kadın işgörenler oluşturmaktadır. Kadınların, iş hayatlarında, erkeklere nazaran daha fazla engelle karşılaşması onların iş performanslarını ve örgüte bağlılığını doğal olarak etkilemektedir. Bu sebeple de, yönetici desteğinin kadın çalışanların performans ve bağlılıklarına etkisi hususunda, önemli bir kaynak olduğuna inanılmaktadır. Bu doğrultuda, kadın çalışanların algıladıkları yönetici desteğinin; performans ve bağlılıklarına etkisini araştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Marmara bölgesinde ve farklı sektörlerde çalışan 475 beyaz yakalı kadın çalışandan veri toplanıp beyaz yakalı kadın çalışanlarda yönetici desteğinin örgütsel bağlılık ve iş performansına etkileri değerlendirilmiştir. Toplanan verilerin geçerlik ve güvenirlikleri test edildikten sonra, kurulan hipotezlerin test edilmesi amacıyla SPSS programı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yönetici desteği; kadın çalışanların hem iş performanslarını hem de örgüte bağlılıklarını arttırmaktadır. Elde edilen bilgiler ışığında örgütlere ve yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the fact that the supervisor plays an active role in many processes such as production in the organization, as well as the effective and participatory involvement of the employees in the supervision processes has made it possible to talk about the existence of a more holistic supervision. Within the framework of such a supervision approach, the effect of the support given by the supervisors to the employees on the work behavior of the employees is also very important. The expectation that this support will increase the organizational commitment and job performance of the employees forms the basis of this study. The sample of the study consists of female employees. The fact that women encounter more obstacles in their business life than men naturally affects their job performance and commitment to the organization. For this reason, it is believed that supervisor support is an important parameter in terms of the effect of female employees on their performance and commitment. Accordingly, the aim of this study is to investigate the effect of perceived supervisor support by female employees on their performance and commitment. For this purpose, data were collected from 475 white-collar female employees working in Marmara region and different sectors in Turkey. After testing the validity and reliability of the collected data, analyzes were carried out with the SPSS program to test the hypotheses. According to the results, supervisor support increases both the job performance of female employees and their commitment to the organization. In the light of the findings, suggestions were made to organizations and supervisors.