Bor çekirdekli fingolimod benzeri yeni bileşiklerin sentezleri, yapılarının spektroskopik yöntemlerle doğrulanması ve biyoetkinliklerinin incelenmesi
Synthesis of new compounds like boron nucleus fingolimod, verification of structures by spectroscopic methods and bioactivity studies
- Tez No: 779825
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Son yıllarda ilik kanseri (MM) tedavisinde ilaç etken maddeleri olarak boronik asit grubu bulunduran İxazomib (ticari ismi Ninlaro) ve Bortezomib (ticari ismi Velcade) gibi ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bor atomunun yapıya eklenmesiyle bileşiklerin etkinliklerinin arttığı belirlenmiştir. Buna ek olarak yapısında bor atomu içeren bileşikler, nötron yakalama terapisinde (BNCT) sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Bor elementinin, enjeksiyon sonucunda tümörün büyümesini inhibe ettiği ve farelerde tümör boyutunu azalttığı kanıtlanmıştır. Bu çalışma kapsamında sentezlenen nihai bileşiklerin tamamı (9 son ürün ve ara ürün olarak elde edilecek bileşiklerden 36'sı) yenidir ve tasarlanan Fingolimod'un bor içeren ilk örnekleridir. İki aşamadan oluşan bu çalışmada, ilk olarak literatür araştırmaları doğrultusunda etkinliklerinin arttırılabileceği düşünülen bileşiklerin“bor çekirdekli”olanları sentezlenmiş ve yapıları (FT-IR, 1H ve 13C-APT NMR, HRMS gibi) spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Ardından yapıları aydınlatılmış boronik asit ve boronik asit ester bileşik türlerinin biyoetkinlik çalışmaları yapılmıştır.urulacaktır
Özet (Çeviri)
In the last few years, medicines that contain boric acid Ixazomib (trade name Ninlaro) and Bortezomib (trade name Velcade) have been used in the treatment of marrow cancer (MM). The addition of the boron atom to the structure has shown to increase the efficacy of the compounds. In addition, boron is used in neutron capture therapy (BNCT) to destroy cancer cells without damaging healthy cells. It has been shown that boron inhibits the growth of the tumor and decreases tumor size in mice because of the injection. All the final compounds (9 final products and 36 of the compounds to be obtained as intermediates) planned to be synthesized within the scope of this study, are novel and these compounds will be the first examples of boron-containing Fingolimod. This study consists of two stages. In the first stage, the“boron-core”compounds of the compounds that are thought to increase their effectiveness in line with the literature research were synthesized and their structures elucidated by spectroscopic methods (such as FT-IR, 1H, and 13C-APT NMR, HRMS). Then, the bioactivity studies of these compounds were tested.