Assessment of urine β2 micro globulin, serum atrial natriuretic peptide (ANP) and other biochemical parameters in patients with thalassemia in Iraqi peoples
Irak'ta talasemi hastalarında idrar β2 mikro globulin, serum atrial natriüretik peptit (ANPp) ve diğer biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 779828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAWZİ HASAN ZAYER AL-FAHDAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, β talasemi majör hastalığı olan çocuklar ve gençler üzerinde, bu hastalığın sistemik aşırı demir yüklenmesi, böbrek fonksiyonu ve karaciğer fonksiyonu ile ilişkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu bağlamda sonuçlarda istatistiksel karşılaştırma için 65 talasemi hastası 65 sağlıklı kontrol ile kontrol edildi. Atriyal natriüretik peptit (ANP), üre, kreatinin, demir, ferritin, hepsidin, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve alkalin fosfataz idrarda (ALP) β2 mikroglobulin (β2MG) ile ölçüldü. Bulgular, kontrole kıyasla talasemi hastalarında idrar β2MG'de önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında, talasemili bireylerin kanlarında üre, kreatinin, demir, hepsidin ve ferritin düzeyleri daha yüksekti. Ayrıca ALT, AST ve ALP aktiviteleri, talasemili bireylerde kontrole kıyasla oldukça yüksekti. Ek olarak, hepsidin, β-talasemi majör prognozunda mükemmel bir duyarlılık sağlarken, idrar β2MG'si orta düzeyde duyarlılık ve ANP zayıf duyarlılık vermiştir. Sonuç olarak, β-talasemi majör aşırı demir yüklenmesine, böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on children and teenagers with β-thalassemia major disease to investigate the association of this disease with the systemic iron overload, the renal function, and liver function. In this regard, 65 thalassemic patients were controlled with 65 healthy controls for statistical comparison in the results. Atrial natriuretic peptide (ANP), urea, creatinine, iron, ferritin, hepcidin, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), and alkaline phosphatase were measured with β2 microglobulin (β2MG) in the urine (ALP). The findings have demonstrated considerable rise in the urine β2MG in thalassemic patients compared to control. Also, compared to healthy controls, thalassemic individuals had higher blood levels of urea, creatinine, iron, hepcidin, and ferritin. Also, the activities of ALT, AST, and ALP were considerably greater in thalassemic individuals compared to control. Additionally, hepcidin has gave excellent sensitivity in the prognosis of β-thalassemia major, while urine β2MG has gave fair sensitivity and ANP has gave poor sensitivity. In conclusion, β-thalassemia major can cause iron overload, renal and liver problems.