Turkish foreign policy strategies in the sahel region: The case of Burkina Faso
Sahel bölgesinde Türk dış politika stratejileri: Burkina Faso örneği
- Tez No: 779834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
1998 Türk hükümetinin“Afrika'ya açılım”politikası, Sahara altı Afrika ülkeleriyle tutarlı bir siyaset, ekonomi ve sosyal ilişkinin başlangıcı belirlemektedir. Bu çalışma, son olarak 2014 yılında Sahel bölgesindeki güvenlik ve kalkınma sorunlarını ortaklaşa çözmeye karar veren Afrika'daki G5 Sahel ülkelerindeki Türk dış politika stratejilerine odaklanmaktadır. Bu stratejiler, 1998 Türk hükümetinin“Afrika'ya açılım”politikasına uygun siyasi, ekonomik ve sosyokültürel işbirliğine dayanmaktadır. Aynı zamanda, Türk dış politika stratejilerinin son zamanlarda bölge içinde diplomatik ilişkiler, insani yardım ve sosyokültürel faaliyetlerden, ekonomik ve güvenlik işbirliklerine doğru evrildiğini anlatmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'nin Sahel bölgesinde son zamanlarda artan etkisi, yalnızca Uluslararası İlişkiler araştırmacılarının ilgisini çekmekle kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin varlığının kıtanın bu bölümünde çıkarlarını tehdit etmesinden korkan mevcut uluslararası aktörleri de endişelendiriyor. Bu konudaki tartışmaya farklı uluslararası ilişkiler akademisyenleri akademik katkılarda bulunmuştur ancak Türkiye'nin bölgeye olan ilgisini ve politikalarının sonuçlarını detaylı olarak inceleyen çalışmaların sayısı ve içeriği yeterli gözükmemektedir. Bu çalışma, Türk dış politika stratejilerinin Sahel bölgesinde uygulanmasının etkilerini göstermekte, yerel yönetimlerin ve uluslararası aktörlerin başarısızlığını, demokrasiyi ve ekonomik kalkınmayı teşvik edemediği hem yerel hem de uluslararası zorluklarla karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The 1998 Turkish government's“opening to Africa”policy marked the beginning of a consistent political, economic, and social relationship with sub-Saharan African countries. This study focuses on the Turkish foreign policy strategies in the G5 Sahel countries in Africa which recently in 2014 decided to commonly tackle the security and development challenges faced by the Sahel region. These strategies are based on political, economic, and sociocultural cooperation that complies with the Turkish government's“opening to Africa”plan. This study asserts that Turkish foreign policy strategies have recently evolved from diplomatic relations, humanitarian assistance, and sociocultural activities, to economic, and security cooperation in the region. However, the latest growing influence of Türkiye in the Sahel region parks not only the interest of International Relations scholars but also raises concerns for international actors fearing that Türkiye's presence threatens their interests in this part of the continent. Accordingly, different international relations scholars have already made academic contributions to this debate. This study, however, finds that Turkish foreign policy strategies implementation is facing both local and international challengers in the region where local governments and international actors, failed to promote, peace, democracy, and economic development.