Mediator role of artificial intelligence in the impact of corporate strategies and competitive strategies on company performances
Kurumsal stratejiler ve rekabet stratejilerinin firma performansına etkisinde yapay zekanın aracılık rolü
- Tez No: 779833
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışma, kurumsal ve rekabet stratejilerinin şirket performansı üzerindeki etkisinde yapay zekanın aracılık rolünü incelemektedir. Çalışma, kurumsal ve rekabetçi stratejiler arasındaki ilişkide yapay zekanın firma performansları üzerindeki aracılık etkisini varsayan bir çerçeve geliştirmiştir; ve yapay zekanın etkinliğini ölçmektedir. Dijital teknolojilerin kullanıldığı en yaygın alan olmaları nedeniyle bu araştırmanın odak noktası olarak finans ve telekomünikasyon sektörleri seçilmiştir. Bu sektörlerdeki 569 çalışandan veri toplanmıştır. Verilere frekans dağılım analizleri, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre kurumsal ve rekabet stratejilerinin yapay zeka ve şirket performansları üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yapay zekanın şirket performansı üzerinde önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kurumsal ve rekabet stratejilerinin şirket performansı üzerindeki etkisinde yapay zekanın kısmi aracılık etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of artificial intelligence (AI) in the impact of corporate strategies and competitive strategies on company performance. The study has developed a framework that hypothesizes the mediating effect of AI on firm performances in the relationship between corporate and competitive strategies; and measured the effectiveness of artificial intelligence. The focus of this research is the finance and telecommunications sectors, as these are the most common and first areas to use digital technologies and are more mature to make empirical research interesting. Data was collected from 569 employees in these industries. Frequency distribution analyses, explanatory and confirmatory factor analyses, reliability analysis, correlation analysis and structural equation modeling were applied to the data. According to the findings of the research, corporate and competitive strategies have significant effects on artificial intelligence and company performance. It has been determined that artificial intelligence has a significant effect on company performance. In addition, the partial mediating effect of artificial intelligence was found in the effect of corporate and competitive strategies on company performance.