Relationship between technological innovations and organisational performance of Moroccan brands
Fas markalarının teknolojik yenilikleri ile organizasyonel performansı arasındaki ilişki
- Tez No: 779835
- Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rekabet güçleri ve müşterilerin sürekli değişen ihtiyaçları, firmaların performansı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Örneğin Fas'ta, önde gelenlerden bazıları düşük performansla gölgelendi. Bu arka plana karşı, bu çalışma Fas markalarının teknolojik yenilikleri ile organizasyonel performansı arasındaki ilişkiyi kurmaya çalıştı. Çalışmanın özel hedefleri şunlardı: Faslı markalar arasındaki teknolojik yenilik uygulamalarını ve bunların organizasyonel performans üzerindeki etkisini belirlemek, Faslı markalar arasındaki teknolojik yeniliklerin sunduğu riskleri ve bunların organizasyonel performans üzerindeki etkisini analiz etmek ve teknolojik yenilik uygulamaları arasındaki ortak ilişkiyi değerlendirmek. , teknolojik yeniliklerin sunduğu riskler ve Faslı markaların organizasyonel performansı. Çalışma, doğası gereği nicel olan tanımlayıcı tarama araştırması tasarımını benimsemiştir. Bu çalışma, Fas'ın Rabat şehrinde faaliyet gösteren 53 yüksek teknoloji markasını hedef almıştır. Bu firmaların seçimi, bazı kriterler en az 15 yıldır faaliyet gösteren, iyi kurulmuş, bağımsız ve işlevsel BT departmanlarına sahip firmalar olmak üzere amaçlı olarak yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada bu firmaları seçmek için amaçlı örnekleme benimsenmiştir. Bilgi, anket kullanılarak birincil formunda elde edildi ve analiz, yüzdeler, ortalama korelasyon ve regresyon analizi yoluyla yapıldı. İncelenen firmada teknolojik yeniliğin en çok benimsenen yönünün teknolojik bilgi yönetimi (M=4.01) olduğu, bunu bilgi paylaşımı (M=3.86), artan teknolojik yenilik (M=3.84), bilgi teknolojisi altyapısı (M=3.75) takip ettiği görülmüştür. ) ve radikal teknolojik yenilik (M=3.72). Teknolojik yenilikler, Faslı markalar için veri ihlali (M=3,89), ardından veri gizliliği (M=3,79), itibar riski (M=3,78), operasyonel riskler (M=3,78) ve son olarak siber güvenlik riski (M=3,79) olmak üzere bir dizi risk sunuyordu. =3.73).
Özet (Çeviri)
The forces of competition and the ever changing needs of the customers are a big threat of performance of the firms. In Morocco for instance, some of the leading have been marred with poor performance. Against this background, the present study sought to establish the relationship between technological innovations and organizational performance of Moroccan brands. The specific objectives of the study were to: establish the technological innovation practices among Moroccan brands and their effect on organizational performance, analyze the risks presented by technological innovations among Moroccan brands and their effect on organizational performance and to appraise the joint relationship between technological innovation practices, the risks presented by technological innovations and organizational performance of Moroccan brands. The study adopted descriptive survey research design that was quantitative in nature. This study targeted 53 high technology brands with operations in Rabat, Morocco. The selection of these firms was done purposively with some of the criteria being firms that had been operation for at least 15 years with well established, independent and functional IT departments. Thus, purposive sampling was adopted in this study to select these firms. Information was obtained in its primary form using the questionnaire and the analysis was through percentages, means correlation and regression analysis. It was observed that the highly adopted aspect of technological innovation in the studied firm was technological knowledge management (M=4.01) followed by information sharing (M=3.86), incremental technological innovation (M=3.84), information technology infrastructure (M=3.75) and radical technological innovation (M=3.72). Technological innovations presented a number of risks to Moroccan brands which data breach (M=3.89) followed by data privacy (M=3.79), reputational risk (M=3.78), operational risks (M=3.78) and lastly cyber security risk (M=3.73).