Tıbbi aromatik bitkilerin peyzaj mimarlığında kullanımı
Use of medicinal aromatic plants in landscape architecture
- Tez No: 779854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURHAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerin birçok kullanım alanı olmakla birlikte peyzaj mimarlığında bu bitkilerin yeri ve önemi tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında bilgi verilmiş, peyzaj tasarımlarındaki kullanım alanlarını belirlenmiş ve Çankırı Karatekin Üniversitesi serasında tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi uygulanması esas alınıp bu bitkiler hakkında hem üniversite öğrencilerini hem de yerel halkı bilinçlendirmek esas alınmıştır. Peyzaj mimarlığında kullanılan bu bitkilerin sağladığı yararlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kapsamda, literatürde yer alan çeşitli kaynaklar incelenerek çalışmanın içeriği oluşturulmuş, Türkiye'de bulunan tıbbi ve aromatik bahçe örnekleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Türkiye tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesi kapsamında büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Although medicinal and aromatic plants have many uses, the place and importance of these plants in landscape architecture has not been fully explained. In line with the purpose of this study, information was given about medicinal and aromatic plants, their areas of use in landscape designs were determined, and the application of a garden of medicinal and aromatic plants in the greenhouse of Çankırı Karatekin University was based on raising awareness of both university students and local people about these plants.The benefits of these plants used in landscape architecture should be considered. In this context, the content of the study was created by examining various sources in the literature, and the medicinal and aromatic garden examples in Turkey were evaluated. As a result, Turkey has a great importance within the scope of growing medicinal and aromatic plants.