COVID-19 pandemi sürecinde eğitim ve öğretime ara veren okulların tekrar açılmasıyla eğitime başlayan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyumlarıyla tükenmişlik ve duygusal emekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the occupational satisfiction, the exhaustion and the emotional labor of pre-school teachers who suspend education and schooling because of COVID-19 pandemic after recommencing of education
  1. Tez No: 779855
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ASUDE BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; Covid-19 pandemi sürecinde eğitim ve öğretime ara veren okulların tekrar açılmasıyla eğitime başlayan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyum, mesleki tükenmişlik ve duygusal emekleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Temel amaç doğrultusunda okul öncesi öğretmenlerinin pandemi nedeniyle okulların kapalı olması sırasındaki mesleki doyum, duygusal emek ve mesleki tükenmişlikleri ile pandemi sonrasında okulların açılmasıyla birlikte mesleki doyum, duygusal emek ve mesleki tükenmişlikleri karşılaştırılmıştır. Araştırma 2020-2021 yılında Bursa ilinde görev yapmakta olan 53 okul öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan öğretmenlere araştırmanın amaçlarına uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlamış Kişisel Bilgiler Formu uygulanmış, sonrasında ise Mesleki Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Duygusal Emek Ölçekleri ön test-son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için T-testi ve tek yönlü varyans analizi, alt boyutlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ise Pearson-Moment Korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; pandemi döneminde okullar kapalıyken ve açıldıktan sonra okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyumlarının çok yüksek olduğu, mesleki tükenmişlik düzeylerinin ise çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Okullar kapalıyken mesleki doyum ile tükenmişliğin alt boyutları arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mesleki doyum, mesleki tükenmişlik ve duygusal emek ölçeklerinin alt boyutlarının pandemi sırasındaki ve sonrasındaki puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki doyum ölçeğinin niteliklere uygunluk alt boyutu, pandemi sırasında ve sonrasında yaşa göre anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Pandemi sırasında sınıf mevcudu düşük olan okul öncesi öğretmenlerinin, niteliklere uygunluk alt boyutundan aldığı puanların daha yüksek olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırmanın sonucunda bulgular tartışılmış ve yorumlanmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; is to examine the relationship between professional satisfaction, professional burnout and emotional labor of preschool teachers, who started education with the reopening of schools that interrupted education and training during the Covid-19 pandemic process. In line with the main purpose, the professional satisfaction, emotional labor and professional burnout of preschool teachers during the closure of schools due to the pandemic and their professional satisfaction, emotional labor and professional burnout with the opening of schools after the pandemic were compared. The research was carried out with 53 preschool teachers working in Bursa in 2020-2021. The Personal Information Form prepared by the researcher in accordance with the aims of the research was applied to the teachers forming the research group, and then the Vocational Satisfaction Scale, Maslach Burnout Inventory and Emotional Labor Scales were applied as pretest-posttest. In the analysis of the data, T-test and one-way analysis of variance were used for independent groups, and Pearson-Moment Correlation analyzes were used to reveal the relationship between the sub-dimensions. According to the findings of the research; It has been concluded that during the pandemic period, the professional satisfaction of preschool teachers is very high, while the levels of professional burnout are very low when schools are closed and after they are opened. It has been determined that there is a moderate negative relationship between the sub-dimensions of professional satisfaction and burnout when schools are closed. It was concluded that there was no statistically significant difference between the scores of the sub-dimensions of the occupational satisfaction, occupational burnout and emotional labor scales during and after the pandemic. The qualifications sub-dimension of the occupational satisfaction scale differed significantly according to age during and after the pandemic. It has been revealed that preschool teachers with a low class size during the pandemic have higher scores on the eligibility sub-dimension. At the end of the research, the findings were discussed and interpreted, and suggestions were made.