Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda vestibüler fonksiyonların ve çift görev performansının değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular functions and dual-task performance in children with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 779864
  2. Yazar: HANİFİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve normal gelişim gösteren çocuklarda optokinetik uyaran ve çift görev performansının vestibülo-oküler refleks (VOR) işlevi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 8-18 arasında değişen 38 DEHB tanısı almış çocuk ile 40 normal gelişim gösteren çocuk dahil edilmiştir. DEHB tanısı almış çocuklar, tanı raporlarına göre dikkat eksikliği baskın (DE), hiperaktivite/ dürtüsellik baskın (HB) ve birleşik tip olmak üzere ayrıca üç alt tipte incelenmiştir. Tüm katılımcılara ek uyaran olmadan, optokinetik uyarımla birlikte ve çift görevli olmak üzere üç farklı koşulda fonksiyonel baş itme testi (functional head impulse test- fHIT) uygulanmış; her grup ve koşul için belirlenen Doğru Yanıt Yüzdeleri (DYY) karşılaştırılmıştır. Çift görev test protokolü için çocuklara sayma görevi verilmiştir. Bulgular: Üç farklı koşulda uygulanan fHIT testlerinden elde edilen DYY değerlerinin, istatistiksel açıdan anlamlı olmamakla birlikte DEHB grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür. Alt tipler incelendiğinde, tüm fHIT koşulları ve tüm semisirküler kanallar için DYY değerlerinin DE alt tipinde diğer alt gruplara göre daha düşük, HB alt tipinde ise diğer alt gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç: Fonksiyonel baş itme testi, DEHB'li çocukların değerlendirilmesinde faydalıdır. fHIT'in farklı protokollerle uygulanması, tanısı sadece sübjektif yorumlarla konulabilen DEHB'li çocukların vestibüler ve bilişsel durumları hakkında bilgi verebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aims to investigate the effects of optokinetic stimuli and dual-task performance on vestibulo-ocular reflex (VOR) function in attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) and typically developing children. Material and Method: 38 children diagnosed with ADHD and 40 typically developing children aged 8-18 were included in the study. According to their diagnostic reports, children diagnosed with ADHD were also examined in three subtypes: predominantly inattentive (ADHD-PI), predominantly hyperactive-impulsive (ADHD-HI), and the Combined type. Functional head impulse test (fHIT) was applied to all participants in three different conditions, with no additional stimulus, optokinetic stimulation, and dual-task; Correct Responses (CR) determined for each group and condition were compared. For the dual-task test performance, children were given a counting task. Results: The CR values obtained from the fHIT tests applied under three different conditions were found to be lower in the ADHD group than in the control group, although not statistically significant. When the subtypes were examined, it was found that CR values for all fHIT conditions and all semicircular canals were lower in the DADHD-PI subtype compared to other subgroups and higher in the ADHD-HI subtype compared to other subgroups. Conclusion: The Functional head impulse test helps evaluate children with ADHD. The application of fHIT with different protocols can provide information about the vestibular and cognitive states of children with ADHD, whose diagnosis can only be made with subjective interpretations.