Karadeniz ve civarında kabuk ve üst manto yapısının incelenmesi
Investigation of the crust and upper-mantle structure of the Black Sea and surrounding area
  1. Tez No: 77991
  2. Yazar: NİLGÜN LÜTFİYE SAYIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OSMANŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Karadeniz ve civarında kabuk ve üst manto yapısının incelenmesi amacıyla, tek istasyona ait uzun peryot üç-bileşen kayıtlardan Love ve Rayleigh dalgası grup hızlan he saplanmış ve bu hızlarla ters çözümleme işlemleri uygulanmıştır. Karadeniz etrafında oluşmuş depremlerin İstanbul (1ST) istasyonuna ait uzun-peryod üç-bileşen sismogramlan taranmış ve kayıtlarından yararlanılabilecek altı deprem seçilmiştir. Ardışık süzgeç tekniği kullanılarak bu olayların düşey ve/veya yatay bileşenlerinden grup hızlan hesaplanmış ve sonra bu hızlara ters çözümleme işlemi uygulanarak herbir olay ile istasyon arasındaki pofiller için yapı belirlenmeye çalışılmıştır. Aynca alışılagelmiş yayılma-zamam ve iki-istasyon yayılma zamanı yaklaşımları kullanıla rak Anadolu için Pn-dalgası hızı hesaplanmıştır. Pn-dalgası hızının hesaplanmasında ilk yakla şım için doğu Anadolu'da D-B doğrultusunda ve doğu ile batı Anadolu'da K-G doğrultusunda, ikinci yaklaşım için kuzey ve batı Anadolu'da D-B doğrultusunda karşılıklı profiller incelenmiş tir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of investigating crust and upper-mantle structure of the Black Sea and surrounding area, Love and Rayleigh wave group velocities have been computed from the long-period three-component records at single-station and inversion schemes have been applied to these velocities. Long-period three-component seismograms at the station of Istan bul (1ST) of the earthquakes occured around the Black Sea have been searched and six events of which records would be made use have been selected. Group velocities have been com puted from the vertical and/or horizontal component records of these events by using Multiple Filter Technique and than the structure for the profiles between each event and station has been tried to determine with the application of inversion schemes to these velocities. Besides, P"-wave velocity beneath Anatolia has been computed by using conventional travel-time and two-station travel-time approximations. Mutual profiles in E-W direction at east Anatolia and in N-S direction at east and west Anatolia for the first approximation, in E- W direction at north and west Anatolia for the second approximation have been investigated to compute Pn-wave velocity.