Türkiye'de dijital ekonominin gelişimi ve seçilmiş göstergeler üzerinden incelenmesi
The development of the digital economy in Turkey and its analysis on selected indicators
- Tez No: 779927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN KİBRİTCİ ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya ekonomisi geçmişten günümüze bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak çeşitli aşamalardan geçmiştir. Günümüz dünyası ise yeni teknolojik ve dijital dönüşüm çağındadır. Ülkeler küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için kurumsal ve bireysel olarak bilgi ve birikimlerini artırılmalarına ve yaygınlaştırmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra hayatın her alanında etkili olan bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) dijital dönüşüm ile doğrudan etkileşimdedir ve ülkelerin ekonomik büyümesi bilgi ve iletişim teknolojileri açısından yaşanan gelişmelere bağlıdır. Dijitalleşme ile ilgili en önemli kıstas, ülkelerin ekonomilerinin ve toplumlarının dijitalleşme düzeylerine bağlıdır. Uluslararası ve ulusal çapta yapılan birçok araştırmada genel itibari ile ekonomik büyümenin bilgi ve teknolojiyle doğrudan ilişkisi olduğunun altı çizilmiş ve bu anlamda birçok teori ortaya atılmıştır. Yapılan çalışmaların genelinde ise yeni teknolojilerin varlığının ve geliştirilmesinin ekonomik büyümeye olumlu katkısı olduğu ifade edilmiştir. Türkiye'nin geleneksel ekonomiden dijital ekonomiye geçişi için birtakım çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bunlar arasında kamu kurumlarının bilgi teknolojilerine yapmış olduğu yatırımlar yer almaktadır. Ayrıca yürütülen proje bazlı araştırmalar ile dijital dönüşümünü tamamlama uğraşısı içerisindedir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin dijitalleşmenin neresinde olduğu ve mevcut durumunun ülke ekonomisine olası katkısı değerlendirilmiştir. Bu amaçla dünya genelinde ülkelerin dijitalleşme açısından gelişimlerine örnek temsil edecek veriler incelenerek, bu ülkeler arasında Türkiye'nin konumu irdelenmiştir. Türkiye özelinde ise, dijitalleşmenin ülke ekonomisine olan olası etkileri, bireysel, kurumsal ve sosyal anlamda dijitalleşme düzeyleri açısından e-ticaret ile elektronik veri-alışverişi faaliyetleri, web sitesi, sosyal medya, bilgisayar, internet, cep telefonu kullanım oranları ve Ar-Ge yatırımları gibi unsurlar ele alınarak detaylı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerin neticesinde, ülke nüfusunun genç olmasının sağladığı teknolojiye yatkınlık ve dijital teknolojilerin efektif kullanımı ile dijital ekonomi anlamında olumlu etkileri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The world's economy has passed through various phases depending on developments in science and technology from past to present. Therefore, today's world is in the era of new technological and digital transformation. Countries need to increase and expand their institutional and individual information and experiences to survive in the global environment. Furthermore, information and communication technologies (ICT), which are effective in all areas of life, are in direct interaction with digital transformation and the economic growth countries depends on the developments in the information and communication technologies. The most important benchmark for digitalization rely on the level of digitalization of the economies and societies of the countries. In general, it has been underlined that economic growth is directly related to information and technology in many international and national studies. In this case, many theories have been put forward, so it usually has been stated that the existence and development of new technologies have a positive contribution to economic growth. There are some studies to transition from conventional economy to digital economy in Turkey. Public institutions contribute these studies by investing information and technology. Moreover, Turkey is in the process of completing its digital transformation with project-based research. Within the scope of this study, where Turkey is in digitalization and the possible contribution of the current situation to the country's economy has been evaluated. For this purpose, the data that will represent the development of countries around the world in terms of digitalization have been examined, and Turkey's position among these countries has been examined. In Turkey, the possible effects of digitalization on the country's economy such as e-commerce, and electronics data-exchange activities, website, social media, computer, internet, mobile phone usage rates and R&D investments in the terms of individual, corporate and social digitalization were taken into consideration and evaluated in detail. All in all, it is thought that young population of the country will have positive effects in terms of the digital economy with the technology inclination and the effective use of digital technologies.