Estetik restorasyonlarda farklı renk seçim tekniklerinin başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of success of different color selection techniques in aesthetic restorations
  1. Tez No: 779928
  2. Yazar: NURŞEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI URAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, belirlenen hasta senaryolarında farklı renk seçim teknikleri kullanılarak üretilen sabit kron restorasyonların hedef dişe göre renk farklılıklarının hesaplanması ve klinik başarılarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: 11 numaralı hedef diş rengine göre 21 numaralı dişe restorasyon üretilmesi için 6 farklı hasta senaryosu düzenlendi. Yapay çene modeli üzerinde 11 ve 21 numaralı dişlere tam kron preparasyonu yapıldı. 11 numaralı diş için 6 farklı renk sabit kron restorasyonu üretildi. Hedef krondan (11) renk seçimi 4 farklı teknik ile gerçekleştirildi, elde edilen veriler laboratuvara aktarıldı ve aynı teknisyen tarafından tüm test örnekleri üretildi. Oluşturulan test grupları; Görsel renk seçimi (Grup K), Vita 3D Master renk skalası kullanılarak üretici firmanın talimatları doğrultusunda görsel renk seçimi yapıldı ve bu grup kontrol grubu olarak belirlendi. Fotoğraf rehberliğinde renk seçimi (Grup F), seçilen skala ile 6500 K renk ısısı ile aydınlatılmış gri fonlu makro çekim çadırında aynı klinisyen tarafından fotoğraf çekimi yapılarak renk seçimi yapıldı. Spektrofotometre ile renk seçimi (Grup S), hedef diş rengi spektrofotometre cihazı ile ölçülerek yapıldı. Tarayıcı ile renk seçimi (Grup T), ağız içi tarayıcı ile model ve hedef kronlar taranarak renk ölçümleri yapıldı. Elde edilen L, a* ve b* değerleri CIEDE2000 (2:1:1) formülüne göre ΔE değerleri hesaplandı ve veriler tek yönlü varyans analizi ile incelendi. Bulgular: Test gruplarına göre (Grup K, Grup F, Grup S, Grup T) sırası ile ΔE test ortalama değeri 2,74; 3,62; 2,13; 3,5 olarak bulunmuştur. Gruplara göre ΔE değerlerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to calculate the color differences of fixed crown restorations produced using different color selection techniques in the identified patient scenarios and to evaluate the color differences according to the target tooth and to evaluate clinical achievements. Material and Method: 6 different patient scenarios were organized to produce restoration of 21 for the tooth according to the target tooth color. Full crown preparation was made to teeth 11 and 21 on the artificial jaw model. 6 different colors fixed crown restorations were produced for the dental number 11. The choice of color from the target crown (11) was made with 4 different techniques, the data obtained were transferred to the laboratory and all test samples were produced by the same technician. Created test groups; Visual Color Selection (Group K), Vita 3D Master color scale using the manufacturer's instructions in line with the instructions of the visual color was selected and this group was determined as control group. Color selection with the guidance of the photo (Group F) and the selected scale with 6500 K color heat illuminated gray -funded macro gravitational tent by the same clinician was taken by the color selection. Color selection (Group S) with spectrophotometer was measured with target tooth color spectrophotometer. Color selection with the intraoral scanner (Group T), with the oral scenner and model and target crowns were scanned and color measurements were made. The values L, a* and * obtained were calculated according to the formula of CIEDE2000 (2: 1: 1) and the data were examined by one -way analysis of variance. Results : According to the test groups (Group K, Group F, Group S, Group T), the average value of ΔE is 2.74; 3,62; 2,13; 3,5. There was no statistically significant difference between the averages of ΔE values.