Yoğun bakım hemşirelerinde duygusal bulaşma ve manevi bakım yeterliliği düzeyinin incelenmesi
Investigation of emotional coontagion and spiritual care competence in intensive care nurses
  1. Tez No: 779926
  2. Yazar: SEVGİ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Yoğun bakım üniteleri, stres etkenlerini barındıran ve holistik bakımın önemli olduğu özellikli birimlerdir. Holistik bakımın bir bileşeni olan manevi bakımın verilebilmesi için hemşirelerin belirli klinik becerilere ve özel kişilik özelliklerine sahip olması beklenmektedir. Bir kişilik özelliği olarak duygusal bulaşmaya yatkınlık, hemşirelerin hasta bakımında ve iş ortamında verimliliğini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Literatürde duygusal bulaşmanın hasta bakımını olumsuz etkileyebileceğine dair çalışmalar olmasına rağmen, yoğun bakım hemşirelerinde duygusal bulaşma ve manevi bakım yeterliliğini araştıran bir çalışma bulunamamıştır. Bu araştırmada; yoğun bakım hemşirelerinde duygusal bulaşma ve manevi bakım yeterlilik düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde Aralık 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, yoğun bakım ünitesinde çalışan ve hasta bakımına katılan 199 hemşire dahil edilmiştir. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu, Duygusal Bulaşma Ölçeği (DBÖ) ve Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği (MBYÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi IBM Statistical Package for the Social Sciences (SSPS) 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Üç veya daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, iki grup karşılaştırmasında Mann Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkı tespit etmek amacıyla yapılan Post Hoc analizinde ise Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişki boyutunun incelenmesinde Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Intensive care units are specialized units that harbor stress factors and where holistic care is important. In order to provide spiritual care, which is a component of holistic care, nurses are expected to have certain clinical skills and special personality traits. As a personality trait, susceptibility to emotional contagion positively or negatively affects the efficiency of nurses in patient care and work environment. Although there are studies in the literature that emotional contagion can cause burnout and negatively affect patient care, there is no study investigating emotional contagion and spiritual care competence in intensive care nurses. This study aimed to determine the level of emotional contagion and spiritual care competence in intensive care nurses. Materials and Methods: This descriptive study was conducted in the intensive care units of Sakarya University Training and Research Hospital between December 2021 and June 2022. The study included 199 nurses working in the intensive care unit and participating in patient care. Data were collected using the Descriptive Information Form, Emotional Contagion Scale and Spiritual Care Competence Scale. Data were analyzed using IBM Statistical Package for the Social Sciences (SSPS) 25.0 package program. Kruskal Wallis test was used for comparisons of three or more groups, Mann Whitney U test was used for comparisons of two groups, and chi-square test was used for comparisons of categorical data. Tamhane's T2 test was used in the Post Hoc analysis to determine the difference between the groups. Spearman correlation test was used to examine the relationship dimension between variables.