Optimum design of a truss bridge within a specified span length using gradient based and evolutinary techniques
Belli açıklıktaki bir kafes tipi köprünün gradyan tabanlı ve evrimsel yöntemlerle optimum tasarımı
  1. Tez No: 779938
  2. Yazar: SİMGE ŞAHİN TAŞKESİĞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Köprüler başlangıçta en basit malzemeler ve tasarımlardan inşa edilmiştir. Kısa sürede gelişerek vadileri, su kütleleri ve engebeli araziler gibi engellerin üzerinden geçerek bu engelleri doğal veya yapay malzemelerle kaplayan bir yapı haline gelmiştir. Köprüler, çeşitli rollere hizmet edebilmek ve farklı ağırlık türlerini taşıyabilmek için kullanılan malzemeye, kullanım amacına ve mekanik sistemine göre sınıflandırılır. Kafes köprünün her bir elemanları yükleri tüm yapıya dağıtarak dinamik gerilme ve sıkıştırma kuvvetlerine dayanabilir. Bu köprü çeşidi diğer köprülerden çok daha güçlü ve daha ağır yükleri kaldırabilmektedir. Bu tez çalışmasında, belirli açıklıktaki bir kafes tipi köprü yapıların optimum tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Optimum tasarımı elde etmek için gradyan esaslı yöntemlerden gradyan iniş yöntemi ve evrimsel yöntemlerden genetik algoritma kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bridges were originally built from the simplest materials and designs. It has developed in a short time and has become a structure that passes over obstacles such as valleys, water bodies and rough terrain, covering these obstacles with natural or artificial materials. Bridges are classified according to the material used, the purpose of use and the mechanical system to able to serve various roles and carry different types of weights. Each element of the truss bridge can withstand dynamic tension and compression forces by distributing loads across the entire structure. This bridge type is much stronger and can handle heavier loads than other bridges. In this thesis, the optimum design of truss type bridge structures with a certain span has been studied. In order to obtain the optimum design, comparisons were made using gradient descent method of the gradient-based methods, and genetic algorithm from evolutionary methods.