Metal geri dönüşüm sektörü çalışanlarında kurşun maruziyetinin neopterin düzeylerine etkisi
Effects of lead exposure on neopterin levels in metal recycling sector workers
- Tez No: 779937
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Muhammetli S., Metal Geri Dönüşüm Sektörü Çalışanlarında Kurşun Maruziyetinin Neopterin Düzeylerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Toksikoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Kurşun, maruziyeti sonrasında insan vücudunda farklı kompartmanlarda analiz edilebilir konsantrasyonlarda bulunabilen ve yaşamı tehdit eden ağır metallerden biridir. Endüstride akü, metal ve madencilik gibi birçok alanda yaygın olarak kullanımı söz konusudur. Kurşun başta olmak üzere toksik metallere mesleki maruziyetin söz konusu olabileceği önemli iş kollarından biri“Geri Dönüşüm Sekötürü”dür. Neopterin, doku reddi, insan immün yetmezlik virüsü, çoklu organ yetmezliği, sepsis, kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarında erken biyogösterge olarak kullanılabilen bir pteridin türevidir. Hücresel immün aktivasyon ile neopterin salımının yanı sıra kinürenin yolağında hız kısıtlayıcı basamakta rol alan indolamin 2,3-dioksijenaz (IDO) enzimi de indüklenir. Bu tez çalışmasında, geri dönüşüm sektöründe çalışan katılımcılarda kan kurşun düzeyleri ile idrar neopterin, biyopterin, mangan, kadmiyum ve serum neopterin, kinürenin ve triptofan konsantrasyonları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammetli S., The Effect of Lead Exposure on Neopterin Levels in Metal Recycling Industry Workers, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Pharmacy Department of Pharmaceutical Toxicology Program Master of Science Thesis, Ankara, 2023. Lead is one of the life-threatening heavy metals that can be found in detectable concentrations in different compartments of the human body after exposure. In industry, lead is widely used in many areas such as battery, metal and mining. One of the important business lines in which occupational exposure to toxic metals, mainly lead, may occur is the“Recycling Sector”. Neopterin is a pteridine derivative that can be used as an early biomarker in various disorders such as tissue rejection, human immunodeficiency virus, multi-organ failure, sepsis, and cancer. In addition to neopterin release, indolamine 2,3-dioxygenase (IDO) enzyme, which plays a role in the rate-limiting step of the kynurenine pathway, is also induced by cellular immune activation. In this thesis, the relationship between blood lead levels and urinary neopterin, biopterin, manganese, cadmium and serum neopterin, kynurenine and tryptophan concentrations were evaluated in participants working in the recycling industry.