Türkiye'de tutunma stratejisi olarak evlilik: Mülteci evliliği
Marriage as a settlement strategy in Turkey: Refugee marriage
  1. Tez No: 779941
  2. Yazar: KAMER ÇAMURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mülteci kadınların, sığındıkları ülkelerdeki topluma ve toplumsal ilişkilere uyum süreçlerinin hangi dinamikler ile gerçekleştiğini, Suriyeli mülteci kadınlarla görüşme yapılarak öğrenilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın temel problemi, Türkiye'de tutunma stratejisi olarak göçmen evliliğinin incelenmesidir. Araştırmanın temel problemi kapsamında Türkiye'ye göç eden Suriyeli kadınların hayata tutunma biçimleri incelenecek olup, bu tutunma stratejilerinden evliliği kullanıp kullanmadıkları tespit edilecektir. Bu araştırmada sosyal bilimler alanındaki bilimsel araştırmalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Suriye'den Türkiye'ye göç eden 15 mülteci kadın oluşturmaktadır. Verileri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Görüşme formu toplam 20 sorudan oluşmaktadır. Mülakatlar araştırmacı tarafından mülteci kadınlarla yüz yüze yapılmış olup ses kaydı alınmıştır. Alınan ses kayıtları çözümlenerek yazıya dökülmüş ve analiz yapılmasına hazır hale getirilmiştir. Çalışmada toplanan veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Verilerden elde edilen bulgulara göre mülteci kadınlar savaş öncesi Suriye'deki hayatlarından memnun olduklarını belirtmişlerdir. Eşin ölümü gibi zor durumlarda bile hayata tutunmak için çaba gösterdiklerini belirtmişlerdir. Mülteci kadınlar savaş başladıktan sonra ise ülkelerini hemen terk etmek istememişler, üç-beş yıl civarında zorlu savaş koşullarında hayata tutunma için mücadele etmişlerdir. Görüşme yapılan kadınların tamamı, Suriye'deki savaş koşulları yaşamı tehdit eden boyuta ulaştığında Türkiye'ye göç etmişlerdir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Türkiye'ye göç eden Suriyeli mülteci kadınlar, Türkiye'deki hayata tutunma ve uyum sağlama konusunda evlilik stratejisini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Mülakatlar sonrası mülteci kadınlar arasında evliliğin uyum ve tutunmayı kolaylaştırdığı durumlar olmuştur. Ama evliliğin uyum ve tutunma konusunda pozitif bir etkisinin olmadığı durumlar da ortaya çıkmıştır. Bunun dışında mülteci kadınlar evlilik yolunu tercih etseler bile sosyal anlamda dışlanmaya da maruz kalmaya devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
It is necessary to learn the dynamics of the adaptation processes of refugee women to the society and social relations in the countries where they take refuge, by interviewing Syrian refugee women. The main problem of this research is to examine the use of marriage as a holding strategy in Turkey. Within the scope of the main problem of the research, the ways of holding on to life of Syrian women who immigrated to Turkey will be examined and it will be determined whether they use marriage as one of these adaptation strategies. In this study, qualitative research method, which is a frequently preferred method in scientific research in the field of social sciences, was used. The sample group of the study consists of 15 refugee women who migrated from Syria to Turkey. A semi-structured interview form prepared by the researcher was created to collect the data. The interview form consists of 19 questions in total. Interviews were conducted face to face with refugee women by the researcher and audio recordings were made. The audio recordings taken were analyzed, transcribed and made ready for analysis. The data collected in this study were analyzed using the content analysis method. According to the findings obtained from the data, refugee women stated that they were satisfied with their lives in Syria before the war. They stated that they made an effort to hold on to life even in difficult situations such as the death of their spouse. Refugee women did not want to leave their country immediately after the war started, and they struggled to hold on to life under difficult war conditions for three to five years. All of the interviewed women immigrated to Turkey when the war conditions in Syria reached a life-threatening level. According to the results of the research, it was concluded that Syrian refugee women who immigrated to Turkey preferred marriage to hold on and adapt to life here. After the interviews, there were cases where marriage facilitated adaptation and adherence among refugee women. However, there have been cases where marriage did not have a positive effect on adaptation and adherence. Apart from this, even if refugee women prefer the way of marriage, they continue to be exposed to social exclusion.