Biochemistry of serum in COVID-19 women with gestational diabetes
COVID-19 gestasyonel diyabetli kadınlarda serum biyokimyası
  1. Tez No: 779967
  2. Yazar: ISRAA SATTAR JABBAR AL-HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ENTEDHAR RİFAAT SARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 olan tüm hastalar, PCR testi ile doğrulanan virüs için pozitifti. Bu çalışmada yaşın COVID-19 ve GDM ile ilişkisi üzerindeki etkisinin anlaşılması için her bir ana gruptan örnekler yaş ( 30 = 33.0± 4.88) idi ve sonuçlar kontrol gruplarında anlamli olmayan (P>0.05) bir yaş ortalaması olduğunu gösterdi. Mevcut sonuç Kilo ve boy ile karşılaştırıldığında ileri yaş ile Diabetes Mellitus gestasyonu arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all patients who had COVID-19 were positive for the virus that was confirmed by PCR test. Samples of each major group were divided into two subgroups, as age with ( 30 33.0± 4.88) and the results showed that there were a nonsignificant (P>0.05) mean age that is to the in control groups The present result shown a significant correlation between gestation Diabetes Mellitus with advance age as compared with weight and height.