Yeniçiftlik Deresi (Beykoz) yağış havzasında arazi kullanımındaki değişimlerin akım üzerine etkileri
Effect of land use changes on the stream-flow and water quality parameters in Yeniçiflik Creek
  1. Tez No: 77997
  2. Yazar: MUHİTTİN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
V. ÖZET“Yeniçiftlik Deresi (BEYKOZ) Yağış Havzasında Arazi Kullanımındaki Değişimlerin Akım Üzerine Etkileri”Yeniçiftlik Deresi (BEYKOZ) Yağış Havzasında Arazi Kullanımındaki Değişimlerin Akım Üzerine Etkileri“ konulu bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sanayileşmenin doğal kaynaklarda yaptığı olumsuz etkiler açıklanmıştır. Doğal kaynak planlamasının zorunluluğu belirtilerek, uzaktan algılama verilerinin getirdiği kolaylıklar anlatılmıştır. Ayrıca havza amenajmanında planlama yapmak için ihtiyaç duyulan verilerin sayısal ortamda bulunmasının yararlan açıklanmıştır. Diğer yandan bu çalışmaya temel oluşturan ”Arnavutköy Deresi Yağış Havzasında Hidrolojik Durumu Etkileyen Bazı Bitki - Toprak - Su İlişkileri" çalışmasının temel ilkeleri açıklanmıştır. ikinci bölümde araştırma alam tanıtılmış ve coğrafi bilgi sisteminde veri elde etme yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca çalışmanın, arazi metodlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan yazılım ve bunlar yardımıyla oluşturulan sayısal arazi modeli ve ürünleri tanıtılmıştır. Havza amenajmanında planlama için önemli olan bazı parametreler sayısal arazi modeli ve coğrafi bilgi sistemi yardımıyla üretilmiş, coğrafi bilgi katmanları tanıtılmıştır. Tezin dördüncü ve son kısmında ise, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak, sayısal arazi modeli ve coğrafi bilgi sistemlerinin havza amenajmanına yapacağı katkılar açıklanmaya çalışılmıştır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Effect of Land Use Changes on Stream/low and Water Quality Parameters in Yeniçiftük Creek”This thesis titled“Effect of Land Use Changes on Streamflow and Water Quality Parameters in Yeniçiftük Creek”was composed of four main sections. In this first section, the degrative impacts of urbanisation on natural resources were discussed, and the importance of natural resource planing was underlined. The use of remote sensing tools were also emphasized in Natural resources studies. In addition to these above, some soil-water and plant relations effecting the hydrological condition of the watershed were summarized in this section. In the secon section, some ecological properties of the study area were evaluated end methods of the data collecting in G.I. S were explained, additionally field methods of this study were discussed. In the thirth section of the thesis, softwere and digital terraine analyses and their products were explained and some parameter of watershed modelling found out by GIS and DTM and GIS coverages were tested. In the last section, Using of the digital terraine models and Geographical Information Systems in Watershed management practices were discussed and some proposal were made.