Kuzey Marmara Denizi'nde doğadan avcılık yolu ile elde edilen avrupa istiridyesinin (Ostrea edulis, L. 1758) hastalık etkeni bazı bakterilerin incelenmesi üzerine bir çalışma
A study about some bacterial disease agents examination of european flat oyster (Kstrea edulis, L. 1758) caught from nature by hunting in Northern Sea of Marmara
- Tez No: 316063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE KORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Marmara Denizi'nde avcılık yolu ile avlanan istiridye (Ostrea edulis) örneklerinin hastalık etkeni bazı bakterilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kasım 2009-Nisan 2010 tarihleri arasında Kumbağ-Yeniçiftlik (Tekirdağ) bölgesinden avcılık yolu ile istiridye örnekleri temin edilmiştir. Bakteriyolojik çalışma için, istiriye örneklerinin iç organlarından Deniz Suyu Agar (DSA) ve TTCBS Agara (%1.5 NaCl ilaveli) ekimler yapılmıştır. Araştırmada toplam 60 istiridye ile çalışılmış ve 44 bakteri suşu izole edilmiştir. İzole edilen bakterilerin standart biyokimyasal yöntemler ve API 20E ticari hızlı tanı kitleri ile tanısı gerçekleştirilmiştir. Çalışılan istiridyelerden hastalık etkeni olarak yalnızca Vibrio alginolyticus izole edilmiştir. Bununla birlikte çalışma boyunca 12 Vibrio, 31 Shewanella ve 1 Citrobacter türü olmak üzere 44 bakteri suşu izole ve identifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify some disease agents of oyster (Ostrea edulis) samples that were obtained through fishing in Northern Sea of Marmara. Oyster samples obtained from Kumbağ-Yeniçiftlik (Tekirdağ) from November 2009 to April 2010. For bacteriological study, samples taken from oysters internal organs inoculated on Sea Water Agar (SWA) and TCBS Agar (supplemented with 1.5% NaCl). In this study, totally 60 oysters were examined and 44 bacterial strains were isolated. The isolated bacteria were identified by using standard biochemical methods and API 20E commercial rapid identification kit. In studied oysters, Vibrio alginolyticus isolated only as disease agent. However, in all study totally 44 bacterias, which 12 Vibrio, 31 Shewanella and 1 Citrobacter species, were isolated and identified.