Marmara Denizi'nin farklı bölgelerinde suboksik ve anoksik seviyelerin araştırılması
Investigation of suboxic and anoxic levels in different regions of the Sea of Marmara
- Tez No: 780014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÜNSAL ÖZGÜVENÇ, PROF. DR. NURAY BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Marine Science, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Marmara Denizi Türk Boğazlar Sisteminin bir parçası olan ve Türkiye sınırları içerisinde kalan önemli bir havzadır. Bulunduğu konum itibariyle Karadeniz'i diğer denizlere bağlayan tek bir deniz yolu olması, yoğun nüfuslu ve endüstrinin oldukça gelişmiş olduğu bir bölgede yer alması nedeniyle karasal girdilere ve kirliliğe maruz kalmaktadır. Bu durumun beraberinde getirdiği oksijensizleşme gibi problemler özellikle derin deniz çukurlarında ve sirkülasyonun az olduğu körfezlerde özellikle doğu basende suboksik ve anoksik koşulların oluşmasına yol açmaktadır. Bu koşulların araştırılması denizel ortamların sürdürülebilirliği ve gerekli önlemlerin alınabilmesi açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla denizel ortamda öncelikli olarak takip edilmesi ve değerlendirilmesi gereken kritik parametreler (pH, çözünmüş oksijen, toplam çözünmüş sülfür, sülfat, redoks potansiyeli vb.) vardır. Bunlardan en önemlisi ise bisülfid ve hidrojen sülfür varlığına da ışık tutacak olan sülfat indirgeyen bakterilerin tespit edilmesidir. Bu çalışmada Marmara Denizi'nde uzun yıllardır takip edilen Çınarcık Çukuru (45C) ve İzmit Körfezi (İZ17) bölgelerinde görülmeye başlanan suboksik ve anoksik seviyeler araştırılmıştır ve aynı zamanda su kolonunda ilk defa sülfat indirgeyen bakteri tespiti yapılmıştır. 45C ve İZ17 istasyonlarında suboksik koşullar saptanmıştır ve ayrıca İZ17 istasyonunda dip derinliklerde anoksik koşulların varlığı tespit edilmiştir. Bu bölgelerde 45C ve İZ17 istasyonlarında sırasıyla en yüksek sülfat indirgeyen bakteri miktarı 85000 h/ml ve 13300 h/ml en düşük miktar ise 3000 h/ml ve 20 h/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sea of Marmara is an important basin that is a part of the Turkish Straits System and remains within the borders of Turkey. It is exposed to terrestrial inputs and pollution due to its location, which is the only sea route connecting the Black Sea to other seas, and being located in a densely populated and highly developed industry. Problems such as deoxygenation caused by this situation lead to the formation of suboxic and anoxic conditions, especially in deep pits and in gulfs where circulation is low. Investigation of these conditions is important in terms of sustainability of marine environments and taking necessary precautions. Therefore, there are critical parameters (pH, dissolved oxygen, total dissolved sulfur, sulfate, redox potential, etc.) that should be monitored and evaluated primarily in the marine environment. The most important of these is the detection of sulfate-reducing bacteria, which will also shed light on the presence of bisulfide and hydrogen sulfide. In this study, suboxic and anoxic levels observed in the Çınarcık Basin (45C) and İzmit Bay (İZ17) regions, which have been followed for many years in the Marmara Sea, were investigated, and at the same time, sulfate-reducing bacteria were detected for the first time in the water column. Suboxic conditions were detected at 45C and İZ17 stations, and it was also determined that anoxic conditions started at the bottom depths at İZ17 station. In these regions, at 45C and İZ17 stations, the highest amount of sulfate-reducing bacteria was determined as 85000 cell/ml and 13300 cell/ml, and the lowest amount was determined as 3000 cell/ml and 20 cell/ml.