Evaluation of the relationship between core endurance levels, balance performance, muscle strength and flexibility in young elite sailors
Genç elit yelkencilerde gövde kas enduransı, denge performansı, kas kuvveti ve esneklik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 780015
  2. Yazar: BEYZA BAŞER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA AKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamız, 8-20 yaş aralığındaki (13.65 ± 2.56) genç elit yelkencilerde core dayanıklılık seviyeleri, denge performansı, kas kuvveti ve esneklik arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Sporcular Galatasary yelken kulübünden rastgele seçilmiş ve rüzgar sörfü, optimist ve lazer yelken sınıfları olmak üzere göre üç gruba ayrılmıştır. Çalışmaya rüzgar sörfü (n=14), optimist (n=13) ve laser (n=13) gruplarından toplam 26 erkek ve 14 kız sporcu katılmıştır. Yelkencilerin demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri ve dominant tarafları kaydedilmiştir. Kuvvet değerlendirmesi için üst ekstremitede el dinamometresi, alt ekstremitede dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi, tek bacak zıplama testleri uygulanmıştır. Core dayanıklılık değerlendirmesi için mekik testi, plank testi ve rotary stabilite testleri uygulanmıştır. Denge ve esneklik değerlendirmesi için Y denge testi, düz bacak kaldırma testi, omuz esneklik testi, otur - uzan testi, omuz elevasyon testi ve tüm vücut rotasyon testi uygulanmıştır. Yelken sınıfları gruplar arası karşılaştırıldığında, hem sağ hem de sol elin ortalama değerleri açısından el kavrama testi sonuçlarında anlamlı bir fark vardır ve en yüksek ortalama değer laser grubundadır (p0.05) .
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaulate the relationship between core endurance levels,balance performance, muscle strenght and flexibility in young elite sailors aged between 8-20 ( 13.65 ± 2.56 years ). The athletes were randomly selected from the Galatasary sailing club and the athletes were divided into three groups according to their sailing class windsurfing, optimist and laser class respectively. A total of 26 boys and 14 girls from windsurfing (n=14), optimist (n=13) and laser (n=13) were participated in the study. Demographic features, body mass index, dominant side of the body of sailor's were recorded. For strength evaulation hand dynamometer were applied for the upper limb and vertical jump test, standing long jump test, single leg jump test were applied for the lower limb. For core endurance evaulation sit-up test, plank test and rotary stability tests were applied. For balance and flexibility evaulation Y balance test, straight leg raise test,shoulder flexibility test,sit and reach test, shoulder elevation test and total body rotatiton test were applied. When the three sailing classes were compared, a significant difference was found in the hand grip test results in terms of the mean values of both the right and left hands (p0.05).