Adneksiyal kitlelerde frozen sonucu ile nihai patoloji uyumu ve uyumu bozan faktörler
Final pathology harmony and disordering harmony with frozen result in adnexial masses factors
  1. Tez No: 780033
  2. Yazar: MELİKE SEVDE HARMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Over kanseri, kadınlarda en sık görülen yedinci kanser olup kansere bağlı ölümlerin sekizinci en yaygın nedenidir ve beş yıllık kaba sağkalım oranları %45'in altındadır. Bu yüzden tüm jinekolojik cerrahlar için adneksiyal kitlelerin over kanseri ile ayrımının yapılması önemli bir durumdur. İntraoperatif frozen kesiti sonucu ile nihai patoloji sonucu arasındaki uyum ve yüksek duyarlılık ile özgüllük oranları adneksiyal kitleye yönelik eksik bir cerrahi yapılmasını önleyebileceği gibi gereksiz kapsamlı cerrahi nedeniyle morbidite ve mortaliteyi önlemek açısından da önemlidir Bu çalışmanın amacı, adneksiyal kitle tanısı ile opere edilen hastalarda intraoperatif frozen kesiti sonucu ile nihai patoloji sonucu arasındaki uyum oranlarını ve bu uyumu bozacak faktörleri değerlendirmektir. Materyal Metot: Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2019-2021 yılları arasında adneksiyal kitle öntanısıyla opere edilen, preoperatif dönemde histolojik tanısı olmayan, intraoperatif frozen kesit inceleme yapılan 447 hasta retrospektif olarak tarandı ve değerlendirildi. Daha önce sitolojik olarak tanı alan malign olgular çalışma dışı bırakıldı. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda frozen kesit inceleme ile nihai patolojik tanıların uyumu karşılaştırıldı. Olgular frozen kesit ve parafin kesit tanı sonuçları benign, borderline, malign histoloji ve metastatik hastalık olarak dört gruba ayrıldı. Adneksiyal kitleler patolojik çaplarına göre ve 10cm olarak incelendi. Adneksiyal kitleler yapılarında solid komponent bulunması ve tutulumun şekline göre unilateral veya bilateral olarak sınıflandırıldı. Hastaların menopozal durumları, CA 125, CA15-3, CA19-9, CEA ve AFP düzeyleri değerlendirildi. İntraoperatif yapışıklıklar, peritoneal implant ve asit varlığı cerrahi ve patoloji raporlarından elde edildi. Frozen kesit incelemenin benign veya malign ayrımı ve lezyonun histolojik tipini belirlemedeki etkinliğini değerlendirmek için frozen kesit sonuçlarının doğruluk oranı sensitivite, spesifite, pozitif ve negatif prediktif değerler hesaplandı. Bulgular: Frozen kesit incelemede değerlendirilen 447 hastanın 274'ü benign (%61,3), 132'si malign (%29,5), 37'si borderline (%8,3) histopatoloji tanısı alırken, 4'ü metastatik hastalık (%0,9) tanısı aldı. Nihai patoloji raporunda değerlendirilen 447 hastanın 263'ü benign (%58,8), 143'si malign (%32,0), 37'si borderline (%8,3) histopatoloji tanısı alırken, 4'ü metastatik hastalık (%0,9) tanısı aldı. Genel doğruluk %96,6 olarak bulunmuştur. Frozen kesit inceleme ve nihai patoloji sonuçlarında borderline ve malign histoloji ile metastatik hastalık malign grupta incelendiğinde benign ve malign histoloji açısından doğru sonuçları öngörebilme değerlendirilmiştir. Sensitivite %93,5, spesifisite %100, pozitif prediktif değer %100 ve negatif prediktif değer %95,6 olarak bulunmuştur. Frozen kesit ve nihai patoloji uyumsuz 15 hastada ortalama kitle çapı 17,32,2 cm olarak saptandı. Bu hastaların 12'sinin (%80) ortalama kitle çapı 10 cm üzerinde iken 3 hastada (%20) ortalama kitle çapı 10 cm altında bulundu. Bizim çalışmamızda frozen kesit ve nihai patoloji uyumunu bozan faktör olarak kitle çapının 10 cm'den büyük olması bulundu. Sonuç: Frozen kesit analizi, adneksiyal tümörlü hastaların yönetiminde önemli ve güvenilir bir araçtır. Doğru intraoperatif histopatolojik tanı, uygun bir cerrahi yönetimin planlanması ve hastaların yetersiz ve/veya aşırı tedavisinin önlenmesi için kritik öneme sahip olduğu gibi seçilmiş vakalarda fertilite koruyucu cerrahi seçeneği de sunar.
Özet (Çeviri)
Objective: Ovarian cancer is the seventh most common cancer in women and the eighth most common cause of cancer-related death, with a crude five-year survival rate of less than 45%. Therefore, it is important for all gynecological surgeons to differentiate adnexal masses from ovarian cancer. The compatibility between the intraoperative frozen section result and the final pathology result and the high sensitivity and specificity rates are important in terms of preventing an incomplete surgery for adnexal mass, as well as preventing morbidity and mortality due to unnecessary extensive surgery. The aim of this study is to evaluate the concordance rates between the result of the pathology and the final pathology result and the factors that will disrupt this concordance. Material and Method: In our study, 447 patients who were operated with the prediagnosis of adnexal mass in Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2019-2021, without histological diagnosis in the preoperative period, and who underwent intraoperative frozen section examination were retrospectively scanned and evaluated. Malignant cases previously diagnosed cytologically were excluded from the study. For the purpose of this study, the compatibility of frozen section examination and final pathological diagnoses was compared. Frozen section and paraffin section diagnosis results were divided into four groups as benign, borderline, malignant histology and metastatic disease. Adnexal masses were evaluated according to their pathological diameters and as 10cm. Adnexal masses were classified as unilateral or bilateral according to the presence of solid components in their structures and the type of involvement. Menopausal status, CA 125, CA15-3, CA19-9, CEA and AFP levels of the patients were evaluated. The presence of intraoperative adhesions, peritoneal implant and ascites were obtained from the surgical and pathology reports. The accuracy, sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of frozen section results were calculated to evaluate the effectiveness of frozen section examination in distinguishing benign or malignant and determining the histological type of the lesion. x Results: Of the 447 patients evaluated in the frozen section examination, 274 (61.3%) were diagnosed as benign, 132 (29.5%) were malignant, 37 (8.3%) were diagnosed with borderline histopathology, and 4 had metastatic disease (0.9%) was diagnosed. Of the 447 patients evaluated in the final pathology report, 263 were diagnosed as benign (58.8%), 143 as malignant (32.0%), 37 (8.3%) with borderline histopathology, and 4 with metastatic disease (0%). ,9) was diagnosed. The overall accuracy was found to be 96.6%. In the frozen section examination and final pathology results, when the borderline and malignant histology and metastatic disease were examined in the malignant group, the ability to predict the correct results in terms of benign and malignant histology was evaluated. Sensitivity was 93.5%, specificity was 100%, positive predictive value was 100% and negative predictive value was 95.6%. The mean mass diameter was found to be 17,3± 2,2 cm in 15 patients whose frozen section and final pathology were discordant. The mean mass diameter was found to be over 10 cm in 12 (80%) of these patients, while the mean mass diameter was found to be less than 10 cm in 3 (20%) patients. In our study, a mass diameter greater than 10 cm was found to be a factor that disrupted the harmony of frozen section and final pathology. Conclusion: Frozen section analysis is an important and reliable tool in the management of patients with adnexal tumors. Accurate intraoperative histopathological diagnosis is critical for planning an appropriate surgical management and preventing inadequate and/or overtreatment of patients, as well as providing the option of fertility-sparing surgery in selected cases.