Ambalaj sektöründe kurumsal yönetim algısı: Türk kağıt ambalaj üreticileri incelemesi
Corporate governance perception in the packaging industry: A review of Turkish paper packaging manufacturers
  1. Tez No: 780032
  2. Yazar: İLKER ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İşletmeler faaliyetlerini sürdürebilmek adına çeşitli iç sistemlerden destek almaktadırlar. Bu sistemlerden birisi de kurumsal yönetim kavramıdır. Kurumsal yönetim, kendisine has bileşenleri nedeniyle işletmelere çok yönlü faydalar ve imkânlar sunmaktadır. Kurumsal yönetim kavramı ile; şeffaf, hesap verebilir, adil ve sorumluluk sahibi işletmeler yaygınlaşmaktadır. Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamaları öncelikle sermaye piyasaları ve ilgili kuruluşlarda uygulanırken zamanla bu kapsamdan sıyrılarak daha geniş alanlara ulaşmıştır. Çalışma kapsamında ise özellikle Türk kağıt ambalaj firmaları özelinde, kurumsal yönetim kavramı detaylı şekilde ele alınmış ve sektörün konuya ilişkin algısı irdelenmiştir. Çalışma özelinde Türkiye'de faaliyet gösteren 9 sektör mensubu firmanın üst düzey yöneticileri ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu kapsamda, tüm örnekleme aynı yapılandırılmış sorular iletilmiş ve konuya ilişkin görüşleri detaylı şekilde istenmiştir. Çalışma sonucunda da tüm sektöre ilişkin genel bir algı ölçümü yapılmış ve bundan sonra ki çalışmalara ilham vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses receive support from various internal systems in order to continue their activities. One of these systems is the concept of corporate governance. Corporate governance offers versatile benefits and opportunities to businesses due to its unique components. With the concept of corporate governance, transparent, accountable, fair and responsible businesses are becoming widespread. While corporate governance practices in Turkey are primarily applied in capital markets and related organizations, they have gradually moved away from this scope to a wider area. Within the scope of the study, the concept of corporate governance was discussed in detail, especially for Turkish paper packaging companies, and the perception of the sector on the subject was examined. Specifically, in-depth interviews were conducted with the senior executives of 9 sectoral companies operating in Turkey. In this context, the same structured questions were submitted to the whole sample and their opinions on the subject were requested in detail. As a result of the study, a general perception measurement was made for the whole sector and it is thought that it will inspire the following studies.