Sağlıklı ve riskli gebelerde prenatal distres ve gebeliğe uyum
Prenatal stress and pregnancy adaptation in HEALTHY and risky pregnancies
- Tez No: 780062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik döneminde bir takım fizyolojik, psikolojik ve ruhsal değişiklikler yaşanmaktadır. Bazı kadınlar değişimlere basit bir şekilde adapte olabilirken; bazı kadınlar yaşadıkları sağlık sorunlar sebebiyle uyum sağlamakta zorlanabilirler. Bu araştırmanın amacı sağlıklı gebeler ile riskli gebelerde prenatal distres ve gebeliğe uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve korelasyonel olarak planlanan araştırma Manisa Şehir Hastanesi, Kadın Sağlığı ve Hastalıklar Servisi , Perinatoloji Polikliniği ve Kadın Sağlığı ve Doğum Polikliniği'nde 15 Şubat 2021-15 Haziran 2021 tarihleri arasında 386 sağlıklı 281 riskli gebe olmak üzere toplam 667 gebe ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Gebe Tanıtım Formu' , 'Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ)' ve 'Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: During pregnancy, there are some physiological, psychological and spiritual changes. While some women can simply adapt to the changes; Some women may find it difficult to adapt due to the health problems they experience. The aim of this study is to determine the relationship between prenatal distress and compliance with pregnancy in healthy and risky pregnant women. MATERIAL AND METHOD: The descriptive and correlational research was conducted with 386 healthy and 281 high-risk pregnant women between 15 February 2021 and 15 June 2021 in Manisa City Hospital, Women's Health and Diseases Service, Perinatology Polyclinic and Women's Health and Obstetrics Polyclinic. The Prenatal Identification Form, Prenatal Distress Questionnaire (PDQ) and Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ) were used as data collection tools.