Seyahat acentesi çalışanlarında mobbing ve örgütsel bağlılık ilişkisi
Travel agency employees' relationship between mobbing and organizational commitment
- Tez No: 780080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları; işletmeler için insan kaynaklarını önemli hale getirmektedir. Son yıllarda özellikle yönetim ve organizasyon üzerine yapılan çalışmalarda da görüldüğü üzere işletmelerin artan rekabetle başa çıkabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için personelin verimliliği önem arz etmektedir. İşletmenin verimli çalışana ihtiyacı ile çalışanın güven duygusuna olan ihtiyacı mobbing çerçevesinde örgütsel bağlılık, örgütsel iklim ve örgütsel güven gibi kavramların ele alınmasını önemli hale getirmektedir. Literatürdeki yapılan çalışmalar incelendiğinde işyerinin başarısı ile çalışanın verimliliği ve motivasyonu arasında doğru orantılı bir ilişki gözlemlenmektedir. Bu çalışmada turizm sektöründe acente olarak faaliyet gösteren işletmelerdeki çalışanların mobbing algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde Tursab A belgesine sahip farklı acenta çalışanlarından 246 kişiye Mart 2020-Eylül 2020 tarihleri arasında anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, Mobbing Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılarak çevrimiçi anket uygulaması aracılığıyla katılımcıların özbildirimine dayalı olarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 28 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde vb.), farklılık testleri, korelasyon testi ve doğrusal Regresyon (Linear Regression) analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizlerde katılımcıların yarısından fazlasının (%58,5) kadın ve yarısına yakınının (%47,6) 26-33 yaş aralığında, yarısından fazlasının lisans eğitimine sahipken, yaklaşık %20'sinin de ön lisans eğitimini tamamladığı görülmüştür. Katılımcıların mobbing algılarının olumsuza yakın derecede düşük olduğu, kadın ve bekar katılımcıların mobbing algılarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's Increasing competition conditions make human resources crucial for businesses. As shown in the research on management and organization in recent years, the efficiency of the personnel is critical for enterprises to succeed and to handle the growing competition. The need of the firms for efficient employees and the employees` need for a sense of trust make it important to consider concepts such as organizational commitment, organizational climate, and organizational trust within the framework of mobbing. By examining the studies in the literature, a directly proportional relationship can be observed between workplace success and employee productivity and motivation. The purpose of this study is to investigate the relationship between mobbing perceptions and organizational commitment levels of employees in enterprises operating as tourism agencies. The research was carried out by applying a questionnaire to 246 employees from various agencies with TURSAB A certificates in Istanbul between March 2020 and September 2020. The data were gathered based on the participants' self-reports via an online questionnaire using the personal information form, the Mobbing Scale, and the Organizational Commitment Scale. The data were analyzed using the SPSS 28 package program. The data were analyzed using descriptive statistics (frequency, percentage, etc.), difference tests, correlation tests, and linear regression analysis. According to the analysis, more than half of the participants (58.5%) were women, nearly half (47.6%) were between the ages of 26 and 33, more than half had undergraduate education, and about 20% had completed associate degree education. It was discovered that the participants' mobbing perceptions were nearly negative, and the women and single participants' mobbing perceptions were significantly higher.