Çocukluk çağında psikiyatrik belirtiler ve baş ağrısı ilişkisi
The relationship between psychiatric symptoms and headache in childhood
  1. Tez No: 780084
  2. Yazar: ARZU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERSÖZ ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma çocuk ve ergen ruh sağlığı polikliniğine başvuran 8- 16 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş kendi sosyal çevrelerindeki psikiyatrik yakınması olmayan akranlarıyla baş ağrısı ve psikiyatrik belirtiler açısından karşılaştırıldığı kesitsel bir vaka kontrol çalışmasıdır. Araştırma grubuna 8-16 yaş arasında, ilk kez polikliniğe başvuran, daha önce baş ağrısı şikayeti ile tıbbi yardım arayışı olmamış ve son 3 aydır psikotrop ilaç kullanmamış 102 çocuk ve ergen (31 (%30.4) kız) alınmıştır. Kontrol grubuna ise araştırma grubuna alınan çocuk ve ergenlerin yakın çevresinde benzer yaş ve cinsiyette olan, daha önce psikiyatrik ve baş ağrısı yakınması olmamış 100 çocuk ve ergen (37 (%46.5) kız) alınmıştır. Çocuk ve ergenlerden Baş Ağrısı Nedeniyle Ergenlerin Yaşadığı Sıkıntılar (HARDSHIP) Anketi, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar için Durumluk ve Kaygı Envanteri (ÇDKE-ÇSKE), Çocuklar İçin Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi(ÇUK-UD) ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Ebeveynlerden sosyodemografik bilgi formu, Yenilenmiş Conners Anababa Derecelendirme Ölçeği KısaTürkçe Formu (Y-CAD-K), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) veÇocuklar İçinUyku Bozuklukları Ölçeği'ni (ÇUBÖ) doldurmaları istenmiştir. Araştırma grubunda hem tek ebeveyn hem de geniş aile yapısı, anne ve babalarda kronik hastalık tanısı, babalarda baş ağrısı bozukluğu tanısı ve olumsuz yaşam olayı daha fazla saptanmıştır. Araştırma grubunun HARDSHIP'de'geçen yıl içerisinde baş ağrısı olma durumunu' daha fazla bildirdikleri ve yaşam kalitesine dair soruları daha fazla olumsuz yanıtladıkları gözlenmiştir. Ayrıca araştırma grubunda ÇDÖ, ÇDKE, ÇSKE, Y-CAD-K, GGA, ÇUBÖ, ÇUK-UD puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma grubu içerisinde geçen yıl baş ağrısı olanların olmayanlara göre daha yüksek ÇDÖ, ÇDKE ve ÇSKE puanlarına sahip olduğu gözlenmişken; GGA, Y-CAD-K, ÇUBÖ ve ÇUKUD puanları açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Örneklemde son 1 hafta içinde baş ağrısı olan gün sayısı ile ÇDÖ, ÇDKE, ÇSKE, GGA – Aşırı hareketlilik, Duygusal sorunlar, Akran sorunları, Toplam puan, ÇUBÖ - uykuyu başlatma ve sürdürme sorunları, uykuda solunum sorunları aşırı uykululuk sorunları ve ÇUK-UD - uyku kalitesi puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmışken Y-CAD-K puanları arasında bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak psikiyatrik yakınması ve baş ağrısı yakınması olan çocuk ve ergenlerde daha yüksek oranlarda depresyon, durumluk ve sürekli kaygı belirtileri olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik yakınması olan çocuk ve ergenlerde son bir haftada baş ağrısı olan gün sayısı arttıkça hem depresyon ve kaygı belirtileri hem de uyku sorunları artmıştır. Psikiyatrik yakınması olan çocuk ve ergenlerde baş ağrısı içe yönelim belirtileri ile ilişkili bulunurken dışa yönelim belirtileri ile ilişkili bulunmamıştır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda baş ağrılarının tipi ile psikiyatrik belirtilerin tanısal olarak belirlenmesi tekrarlanması daha genellenebilir ve tutarlı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional case-control study in which children and adolescents between the ages of 8 and 16 who applied to the child and adolescent mental health outpatient clinic were compared with their peers in their social environment, matched for age and gender, in terms of headache and psychiatric symptoms.102 children and adolescents (31 (30.4%) girls) aged 8-16 years, who applied to the outpatient clinic for the first time, had not sought medical help with headache complaints, and had not used psychotropicdrugs for the last 3 months, were included in the study group.In the control group, 100 children and adolescents (37 (46.5%) girls)of similar age and genderin the immediate environment of the children and adolescents included in the study group with no previous psychiatric or headache complaints were included.Children and adolescents filled in Headache-Attributed Restriction, Disability, Social Handicap & Impaired Participation (HARDSHIP) Questionnaire, Children's Depression Scale (CDS), Children's State and Anxiety Inventory (CLE-MLS), Children's Sleep Quality Scale, and Sleep Variables Questionnaire (CDU-UD) scales. Parents were asked to fill out a sociodemographic information form, the Revised Conners Parent Rating Scale Short Turkish Form (R-CPRS-S), the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), and the Children's Sleep Disorders Questionnaire (CSDQ).In the study group, both singleparent and extended family structure were more common, mothers and fathers had more chronic diseases, fathers had more headaches and more negative life events were reported.Also in the study group, more headaches in the past year, which is one of the screening questions in the HARDSHIP questionnaire, and more negativity in questions about the quality of life was reported.All scores of CDI, SAIC, TAIC, CPTR-RS, SDQ, SDSC, andSQS-SVQ were significantly higher in the study group.In the study group higher CDI, SAIC, and TAIC scores were found in those who had headache in the last yearfrom those who had not.Besides there were no significant differences between them in terms of CPTR-RS, SDQ, SDSC, and SQS-SVQ scores.A positive significant correlation was found between the number of days with headaches in the lastweek and CDI, SAIC, TAIC, Hyperactivity, Emotional problems, Peer problems, Total score for SDQ, problems in initiating and maintaining sleep, breathing problems during sleep, excessive sleepiness problems of SDSC, and SQSSVQ-sleep quality scores in the study group. This correlation was not found between the number of days with headaches in the last 4 weeks and CPTR-RS scores. As a result, children and adolescents with psychiatric complaints and headaches had higher rates of depression, state, and trait anxiety symptoms.In children and adolescents with psychiatric complaints, when the number of days with headaches increased in the last week, depression and anxiety symptoms with sleep problems also increased.While headache was associated with internalizing symptoms in children and adolescents with psychiatric complaints, it was not associated with externalizing symptoms.Studies on relationship between diagnosis of headache and psychiatric disorders will provide more consistent and generalizable results.