Tekstil sektöründe bulanık bilişsel haritalama ile yalın dönüşüm başarı faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lean transformation success factors with fuzzy cognitive mapping in the textile industry
- Tez No: 780111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAİT TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hızla büyüyen ve gelişen tekstil sektöründe rekabet koşulları her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda sektördeki yalın üretim çalışmaları firmalar için son derece önemlidir. Yalın dönüşüm çalışmalarının başarısı için firmaların teknik bilgi ve donanıma sahip olmaları dışında yönetim desteği ve yönetim becerileri de büyük önem arz etmektedir. Yalın uygulama başarısında ayrıca takım çalışması, çalışanların yenilik-değişim motivasyonu gibi farklı birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada tekstil sektöründeki yalın uygulama-implementasyon başarı faktörleri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle kapsamlı bir literatür araştırması ile yalın başarı faktörleri belirlenmiş sonrasında ise bulanık bilişsel haritalama yönteminden yararlanılarak başarı faktörlerinin yalın dönüşüme etkileri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda yalın dönüşümde etkili olan faktörlerin öncelik sıralaması ve ağırlıkları tespit edilmiş olup farklı senaryoların yalın dönüşüm başarı faktörlerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition conditions in the rapidly growing and developing textile sector are increasing day by day. In this context, lean production studies in the sector are extremely important for companies. In addition to the technical knowledge and equipment of the companies, management support and management skills are also important for the success of lean transformation studies. There are also many different factors in the success of lean implementation, such as teamwork, innovation-change motivation of employees. In this study, lean application-implementation success factors in the textile sector were examined. In the study, first of all, lean success factors were determined with a comprehensive literature research, and then the effects of success factors on lean transformation were analyzed by using fuzzy cognitive mapping method. As a result of the study, the priority order and weights of the factors that are effective in lean transformation were determined and the effects of different scenarios on lean transformation success factors were examined.