Biochemical study of some vital variables for cardiovascular patients
Kardiyovasküler hastalar için bazı hayati değişkenlerin biyokimyasal çalışması
  1. Tez No: 780112
  2. Yazar: ATHIR IHSAN SHAKIR AL-DOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRAS TAHER MAHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kardiyovasküler hastalık, kalp ve arter hastalıklarını (CVD) içerir. CVD, ölüm ve sakatlığın önde gelen nedenidir. Kardiyovasküler hastalık ve inme ABD'de önde gelen ölüm nedenleridir Vaka kontrol araştırmamız 50 kardiyovasküler hastayı içermektedir. Her grupta 25 erkek ve kadın vardır. Örnekler Al-Sadder Medical City'de toplandı. Kontrol grubu gönüllülerinin sayısı 50 idi. Yaş ve cinsiyet istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi, ancak sigara, aile öyküsü ve alkol kullanımı gösterdi. Ortalama serum LDH konsantrasyonu hastalar için (295,4) ve kontroller için (178,9) idi. Yüksek kan LDH düzeylerinin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını keşfettik. Aramanın sonuçları aşağıdaki gibidir. CVD ve LDH seviyeleri korele idi. Yüksek serum LDH'si bir şekilde diyabetle bağlantılıydı. Son olarak, kan laktat dehidrojenaz (LDH) seviyeleri, kardiyovasküler hastalığı (CVD) ve kardiyovasküler olayları daha erken kontrol etmeye yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
Cardiovascular illness includes heart and artery diseases (CVD). CVD is the leading cause of death and disability. Cardiovascular disease and stroke are the leading causes of death in the U.S. Our Case-control research includes 50 cardiovascular patients. Each group has 25 men and women. Samples were collected in Al-Sadder Medical City. Control group volunteers numbered 50. Age and gender showed no statistically significant differences, however smoking, family history, and alcohol usage did. Mean serum LDH concentration was (295.4) for patients and (178.9) for controls. We discovered that high blood LDH levels increased the risk of cardiovascular disease. The search's results follow. CVD and LDH levels were correlated. Elevated serum LDH was somewhat linked to diabetes. Finally, blood lactate dehydrogenase (LDH) levels may help control cardiovascular disease (CVD) and cardiovascular events earlier.