Spatial distribution and mapping of soil organic carbon in Amedyia region of Iraq
Irak'ın Amdya bölgesinde topraktaki organik karbonunun mekansal dağılımı ve haritalanması: Duhok vilayeti Amedyia bölgesinde bir vaka çalışması
  1. Tez No: 780122
  2. Yazar: AMJED MOHAMMED ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Toprak, karasal ekosistemlerdeki en büyük karbon havuzu olup, organik karbon, toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin düzenlenmesindeki önemli yeri nedeniyle, yaygın olarak arazi bozulmasının bir göstergesi olarak benimsenmiştir. Bu çalışma, Kuzey Irak'ın Amediya bölgesinde (20.06 km2) sıradan krigleme (OK), Gradient Boosting Karar Ağaçları (GBDT) ve GBDT-OK hibrit yaklaşımları ile toprak karbon içeriğinin (SOC) modellenmesi için gerçekleştirilmiştir. GBDT modelinin ortak değişkenleri, Landsat 8 (OLI) ve Landsat 9 (OLI-2) optik uydu görüntülerinden elde edilen radyometrik indeksler ve bağımlı değişkeni de, çalışmanın gerçekleştirildiği alandaki 500 x 500 m'ye ayrılmış bölgelerin köşelerinden toplanan 80 toprak örneğinin organik karbon içeriğidir. GBDT modeli kullanılarak yüksek değişkenli veri setindeki ve sınırlı gözlem noktalarındaki hiperparametrelerin optimizasyonu ile k-katlı çapraz doğrulama kaybı 0,385'ten 0,257'ye düşürülmüştür. Ayrıca, hiperparametrelerin optimizasyonu ile ortalama karesel hata kökü (RMSE), ortalama mutlak hata (MAE) ve R2 hata metrikleri sırasıyla 0,394'ten 0,229, 0,173'ten 0,132 ve 0,209'dan 0,654 olacak şekilde iyileştirilmiştir. GBDT ve normal krigleme ile karşılaştırıldığında GBDT-OK hibrit model yaklaşımı ile RMSE değerindeki iyileşme 32,75 ve 68,96 olmuştur. GBDT tahmin modelinde ortak değişkenlerin önem düzeyleri de belirlenmiştir. SOC tahmin modelinde kullanılan değişkenler sırasıyla NDVI > SAVI > EVI > MSAVI > NDSI > SRCI > GSI > BI şeklinde en önemliden en önemsize doğru derecelendirilmiştir. Sonuçlar, ağaç-tabanlı hibrit model yaklaşımının, az sayıda örnek noktasına sahip veri setlerinde SOC içeriğinin mekansal tahmini için oldukça güçlü olduğunu göstermiştir. Bu çalışma aynı zamanda, tahmin başarısını artırmak için ortak değişken olarak kullanılan radyometrik indekslerin seçiminin çalışma alanının iklimi ve bitki örtüsü yoğunluğu dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Soil is the largest carbon pool in terrestrial ecosystems, and organic carbon has been commonly adopted as an indicator of land degradation due to the significant role in regulating the physical, chemical and biological properties of soils. This study was carried out to model soil carbon content (SOC) with ordinary kriging (OK), Gradient Boosting Decision Trees (GBDT) and GBDT-OK hybrid approaches in Amediya region (20.06 km2) of northern Iraq. The covariates of GBDT model were the radiometric indices obtained from Landsat 8 (OLI) and Landsat 9 (OLI-2) optical satellite images, and the dependent variable was organic carbon content of 80 soil samples collected from the corners of 500 x 500 m grids in the study area. The k-fold cross validation loss was reduced from 0.385 to 0.257 by optimization of hyperparameters in the high variation dataset and limited observation points using the GBDT model. In addition, root mean square error (RMSE), mean absolute error (MAE) and R2, error metrics, improved from 0.394 to 0.229, from 0.173 to 0.132, and from 0.209 to 0.654, respectively with the optimization of hyperparameters. The improvement in RMSE value with the GBDT-OK hybrid model approach compared to GBDT and ordinary kriging were 32.75 and 68.96. The importance levels of the covariates in the GBDT estimation model were also determined. The covariates used in the SOC estimation model were ranked from the most important to the least important as NDVI > SAVI > EVI > MSAVI > NDSI > SRCI > GSI > BI, respectively. The results showed that the tree-based hybrid model approach is highly powerful for spatial estimation of SOC content in datasets with a small number of sample points. In addition, the study also revealed that selection of radiometric indices used as covariates should be determined considering the climate and vegetation density of the study area to increase the success of the estimation.