Hatay bölgesi gravite yoğunluk dağılımının araştırılması
Investigation of gravity density distribution in Hatay Area
- Tez No: 78014
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET“Hatay Bölgesi Gravite Yoğunluk Dağılımının Araştırılması”Bu çalışmada, yeraltı topografyasının meydana getirdiği gravite anomalisine, Güç Spektrum yöntemi uygulanarak yapının ortalama derinliği bulunmuştur. Bulunan bu ortalama derinlik baz alınarak, anomaliyi meydana getiren yeraltı topografyası ters çözüm tekniği yardımıyla, modellenmeye çalışılmıştır. Modelleme öncesi yapılması gereken filtreleme ve güç spektrum analiz teorisi ile ters çözüm konulan işlenmiştir. Burada, anomaliyi meydana getiren yer altı topografyası nın birçok düşey prizma ile temsil edilebileceği gösterilerek, yöntemin geçerliliği yapay modeller üzerinde ispatlanmıştır. Arazi uygulaması için seçilen Hatay bölgesinin jeolojisi anlatıldıktan sonra, gravite haritasından alman kesitlere uygulanan Fourier spektrumu ile kesme dalga sayısının 0.05 (devir/veri aralığı) olduğu tespit edilmiştir. Gravite haritasına 0.05 (devir/veri aralığı) kesme dalga sayılı bir filtre uygulanmıştır. Elde edilen rejyonal haritadan, uygun yönde alınan A-B kesitine güç spektrumu uygulanarak, yer altı topografyasının ortalama derinliği yaklaşık 3 km. olarak belirlenmiştir. Daha sonra da ters çözüm yapılarak yeraltı topografyasının en sığ yeri 710 m. en derin yeri ise 4240 m. olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Investigation of Gravity Density Distrubition in Hatay Area”In this study, power spectrum method was applied to the gravity anomaly caused by the underground topograpy and the avarage depth was calculated. By taking this depth in to accont, using inverse solution method, topography which causes underground anomaly was modelled. Inverse solution methods were discussed by using the power spectrum analyse theory and filtering which must be applied before modelling. In this study, underground topography which causes an anomaly was presented with many vertical prisms and this method's applicability was proved by appliying it to theoritical models. Cutting wave number was found as 0.05 (cycle/data interval) by using the fourier spectrum method applied to cross sections which were taken from the gravity map. A filter which has a 0.05 (cycle/data interval)cutting wave number was applied to gravity map. Power spectrum method was applied to A-B cross section taken from the rejyonal map and underground topography's avarage depth was found approximately as 3 km. After these calculations, using inverse solution method the most shallow and the deepest depths of underground topography were found as 710 m.and 4240 m. respectively.