Edremit kuzeyi (Balıkesir) Eybek granitoidinin mineralojisi ve petrolojisi
Mineralogy and petrology of the Eybek granitoid, north of Edremit (Balıkesir)
- Tez No: 78015
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Bu çalışmada, Edremit (Balıkesir) kuzeydoğusunda yer alan Eybek Granitoidi'nin mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özelliklerine dayanılarak plütonun yerleşim modeli ve jeo-tektonik konumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Eybek Granitoidi ve yöredeki diğer stok ve batolitler magmadan kristal ayrımlaşması ve farklılaşma sonucu oluşmuştur. Bu çalışmada ortaya konulan modelde, sokulum yapan magma, yerleşme öncesi kökende eriyik + kristalden oluşmuştur. Köken magma kabukta üst seviyelere hareket ederek şimdiki konumuna yerleşip yerinde farklılaşmaya uğramıştır. Granitoidler Karakaya ve Kazdağı Masifi'ne ait birimleri keserek kontak metamorfik bir zon oluşturmuştur. Bu zonun kalınlığı yer yer 300 m'ye kadar çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract Mineralogy and Petrology of the Eybek Granitoid, North of Edremit (Balıkesir). In this study, based on its mineralogical, petrographical and geochemical features, emplacement history and geotectonic position of the Eybek Granitoid that is located in north-west of Edremit (Balıkesir) is introduced. The Eybek Granitoid as well as other stock and batholites in the region was formed as a result of mineral fractionation and differentiation in the magma chamber. In this study it is suggested that magma that was comprised of solution and crystals rose in the crust in it's present position and underwent differentiation The granitoids formed a contact metamorphic zone with the Karakaya and Kazdagi massif. The thickness of this zone reaches up to 300 m at places.