Evre 2 ve evre 3 kolon kanseri nedeniyle küratif cerrahi uygulanmış hastalarda histopatolojik olarak CCL 18 düzeylerinin hasta sağkalımında prognostik belirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigating the usefulness of CCL 18 levels AS a prognostic indicator in patients undergoing curative surgery for stage 2 and stage 3 colon cancer histopathologically
- Tez No: 780148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanserler(KRK) bütün dünyada erkeklerde en sık tespit edilen üçüncü; kadınlarda ise ikinci kanserdir. Ülkemizde ise en sık görülen üçüncü kanser tipidir. KRK prognoz ve tedavisini belirlemede ağırlıklı olarak TNM evreleme sistemi kullanılır. Fakat kolon kanserli hastaların tedavi algoritmasında evre 1 ve evre 4 hastalarda tartışma bulunmamakla beraber evre 2 ve evre 3 hastalarda kemoterapi uygulama endikasyonları halen tartışma konusudur. Altta yatan mekanizma net olmasa da lenfositlerin çalışma mekanizmasının düzenlenmesine katıldığı bildirilen kemokinlerin neoplastik hastalıkların biyolojik sürecinde önemli bir rolü olduğu düşünülmekte ve belirli kemokinlerin ekspresyonunun kanser hastalarının sağkalımı ile de ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bunlardan biri de CC Motifli Kemokin Ligand 18(CCL18)'dir. Yaptığımız bu çalışmada CCL18 düzeyinin Kolon kanserli evre 2 ve 3 hastalarda hasta sağkalımı ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 2010-2016 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kolon kanseri nedeniyle opere edilen, AJCC TNM evrelemesine göre evre 2 ve 3, küratif cerrahi uygulanmış hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalara ait parafin bloklar boyanarak CCL 18 ekspresyonları incelendi. CCL 18'in imunohistokimyasal boyanma özellikleri ile birlikte hastaların tüm sağkalım, 5 yıllık sağkalım, demografik ve klinikopatolojik özellikleri incelendi. Veriler SPSS v. 25.0 programında istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: CCL 18 boyanma özellikleri ile tüm sağkalım ve 5 yıllık sağkalım karşılaştırılmıştır. Düşük dereceli boyanma özelliği gösteren hastalarda ortalama tüm sağ kalım 80.9 ay, 5 yıllık sağkalım ise % 54,7 olarak tespit edilmiştir. Yüksek dereceli boyanma gösteren hastalarda ortalama tüm sağkalım 102,023 ay, 5 yıllık sağkalım ise % 76,5 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Colorectal cancer (CRC) is the third most common cancer in men and the second most common cancer in women in the world. It is the third most common type of cancer in our country. TNM staging system is mainly used to determine the prognosis and treatment of CRC. However, although there is no discussion in the treatment algorithm of patients with colon cancer in stage 1 and stage 4 patients, the indications for chemotherapy in stage 2 and stage 3 patients are still a matter of debate. Although the underlying mechanism is not clear, chemokines, which have been reported to participate in the regulation of the working mechanism of lymphocytes, are thought to have an important role in the biological process of neoplastic diseases, and it is thought that the expression of certain chemokines may also be associated with the survival of cancer patients. One of them is CC Patterned Chemokine Ligand 18(CCL18). In this planned study, we aimed to investigate the relationship of CCL18 level with patient survival in stage 2 and 3 patients with colon cancer. Materials and Methods: For the study, patients who were operated for colon cancer in Ankara Numune Training and Research Hospital between 2010 and 2016, and who underwent curative surgery and were stage 2 and 3 according to AJCC TNM staging, were retrospectively screened. CCL 18 expressions were examined by staining the paraffin blocks of the patients. Immunohistochemical staining features of CCL 18, as well as overall survival, 5-year survival, demographic and clinicopathological features of the patients were examined. In all statistical analysis SPSS v. 25.0 was used. Results: CCL 18 staining characteristics were compared with overall survival and 5-year survival. In patients with low-grade staining, the mean overall survival was 80.9 months, and the 5-year survival rate was 54.7%. In patients with high-grade staining, the mean overall survival was 102,023 months, and 5-year survival was 76.5%.