Evre-3 kolorektal kanser hastalarında trombosit/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranlarının prognoza etkisi
Effect of platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios on prognosis in stage-3 colorectal cancer patients
- Tez No: 881381
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ERHAN AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Kolorektal kanser dünyada kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen 3. kanser türüdür. Hastalığın evresi arttıkça 5 yıllık sağkalım beklentisi azalmaktadır. Kötü prognozun öngörülmesi hastaların optimal tedaviyi alabilmesi için klinik öneme sahiptir. Preoperatif kanda bakılan inflamatuar belirteçler her yerde ulaşılabilir ve ek tetkik gerektirmeyen ucuz yöntemlerdir. Literatürde nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve trombosit/lenfosit oranlarının (TLO) kolorektal kanserlerde prognoza etkisini gösteren çalışmalar mevcut olmakla birlikte sadece lenf nodu metastazı yapmış hastalarda prognoza etkisi araştırılmamıştır. Bizim amacımız bu kolay ve ucuz yöntemin evre-3 kolorektal kanserlerde 5 yıllık genel ve hastalıksız sağkalım oranlarına etkilerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Nisan 2006 ile Haziran 2017 tarihleri arasında patolojik olarak adenokarsinom tanısı almış ve küratif cerrahi uygulanmış evre-3 kolorektal kanser hastaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların elektif cerrahisinden en geç 1 hafta öncesinden alınan kan sonuçları değerlendirildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, nötrofil, trombosit, lenfosit ve CRP değerleri, tümörün lokalizasyonu, histolojik tipi, T ve N evreleri, Clavien-Dindo sınıflamasına göre postoperatif komplikasyonları, operasyon tipleri ve takiplerinde gelişen metastazları kaydedildi. Hastalar CRP düzeylerine göre 2 mg/dl yüksek olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. NLO'ya göre ≥5 ve
Özet (Çeviri)
AIM:Colorectal cancer is the third most common type of cancer in both men and women worldwide. As the stage of the disease advances, the 5-year survival expectancy decreases. Predicting poor prognosis is clinically significant for ensuring patients receive optimal treatment. Preoperative assessment of inflammatory markers in the blood, which are readily available and inexpensive methods that do not require additional testing, holds importance. Although studies demonstrating the impact of the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and the platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) on prognosis in colorectal cancers exist in the literature, their effect on prognosis has not been investigated solely in patients with lymph node metastasis. Our aim is to investigate the effects of this simple and inexpensive method on 5-year overall and disease-free survival rates in stage 3 colorectal cancers. MATERIAL AND METHOD:We retrospectively reviewed patients diagnosed with adenocarcinoma and undergoing curative surgery for stage 3 colorectal cancer at our clinic between April 2006 and June 2017. Blood samples taken from patients up to 1 week before elective surgery were evaluated. Patient demographics including age, gender, levels of neutrophils, platelets, lymphocytes, and CRP, tumor localization, histological type, T and N stages, postoperative complications according to the Clavien-Dindo classification, types of operations, and metastases developed during follow-up were recorded. Patients were divided into two groups based on CRP levels: those with CRP levels ≥2 mg/dl and those with levels